danimarka ankara büyükelçiliği

Danimarka Ankara Büyükelçiliği

Danimarka Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Danimarka hükümetinin en iyi şekilde temsil edildiği, en yetkili kurumdur. Bu nedenle büyükelçilik, direkt olarak Danimarka hükümeti adına diplomatik işlem yapabilmektedir. Verdiği hizmetler doğrultusunda her iki ülke arasındaki ilişkilerinin sürekli olarak geliştirilmesini amaçlayan kurum, diplomatik anlamda, ekonomik anlamda ve politik anlamda her iki ülkeyi de birbirine yaklaştırmayı amaç edinmiştir. Bu amaç doğrultusunda da sürekli olarak farklı çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Danimarka Ankara Büyükelçiliği Hakkında Bilgi

Danimarka Ankara Büyükelçiliği, elçilik hizmeti verdiği gibi vize hizmeti de vermektedir. Bu hizmet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ek olarak Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarına da verilmektedir. Dolayısıyla Danimarka’ya seyahat edecek olan kişiler yapacakları uzun süreli vize başvurularını direkt olarak Danimarka Ankara Büyükelçiliği’ne yapabilmektedirler. Bu hizmetten farklı olarak, Danimarka vatandaşlarına da çeşitli hizmetler verilmektedir. Bahsi geçen kişiler tarafından yapılacak olan her türlü evrak işlemlerinde büyükelçilikten destek alınabilmektedir. Evlilik, boşanma, doğum veya ölüm gibi evrak işlemlerinin tamamında Danimarka Ankara Büyükelçiliği tarafından hizmet alınmaktadır. Ayrıca kullanılmakta olan pasaportların veyahut da kimliklerin yenilenmesi için de Danimarka vatandaşları, elçilik ile iletişime geçebilmektedirler.

Danimarka Ankara Büyükelçiliği İletişim ve Adres Bilgileri

Danimarka Büyükelçiliği Gaziosmanpaşa mevkiinde yer almaktadır. Mahatma Gandhi Caddesi üzerinden bulunan elçiliğe 0312 446 57 20 numaralı telefon hattından ulaşılabilmektedir. Faks için de 0312 447 24 98 numarasından erişim sağlanabilmektedir. Telefon numarası ve faks numarasından farklı olarak internet üzerinden iletişim kurabilmek için de ankambvk@um.dk adlı mail adresi kullanılabilmektedir.

Danimarka Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olan Vize Bölümü ayrı bir bölgede yer almaktadır. Vize işlemleri de bu bölüm aracılığı ile yapılmaktadır. Büyükelçiliğe bağlı olan Vize Bölümü, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Cinnah Caddesi üzerinde bulunan kuruma da 0312 446 61 41 numaralı telefon hattından ulaşılabilmektedir. Ayrıca bu bölüm Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 10:00 ile 11:00 arasında ve 15:00 ile 16:00 saatleri arasında açıktır. Cuma günleri ise vize bölümünden hizmet alınamamaktadır. Danimarka Ankara Büyükelçiliği ise Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günü 09:00 ile 16:30 arasında hizmet vermektedir. Cuma günleri ise 09:00 ile 16:00 saatleri arasında elçilik işlemleri yapılabilmektedir.

Danimarka Büyükelçiliği 25 – 31 Aralık ve 1 Ocak, 20 Mart – 2 Nisan, 23 Nisan, 15 Haziran, 21 – 22 – 23 Ağustos, 29 Ekim, 24 – 31 Aralık ve 1 Ocak tarihleri arasında hizmet vermektedir. Belirtilen günlerin tamamı milli ve dini tatiller olduğu için, birçok kurumda olduğu gibi büyükelçilik de tatil olmaktadır. Ayrıca sadece büyükelçilik değil, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan Danimarka Konsoloslukları tarafından da resmi olarak hizmet verilmemektedir.

Danimarka Ankara Büyükelçiliği iletişim bilgileri

 

Danimarka Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Danimarka Büyükelçiliği, Türkiye’nin her bölgesinden yapılacak olan vize başvuruları kabul etmektedir. Fakat başta Afyon, Amasya, Aksaray, Antalya, Ağrı, Ardahan, Antalya, Bayburt, Burdur, Bartın, Çorum, Çankırı, Denizli, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gümüşhane, Giresun, Isparta, Iğdır, İzmir, Karabük, Trabzon, Sinop, Samsun, Adana, Hatay, Mersin, Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi illerde ikamet eden kişilerin başvuruları kabul edilmektedir. Diğer bölgelerde yer alan kişiler direkt Danimarka Konsoloslukları ile iletişime geçebilecekleri gibi, Danimarka Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile de vize başvurularını yapabilmektedirler.

Danimarka Büyükelçiliğine Ulaşım

Danimarka Ankara Büyükelçiliği merkezi bir konumda yer almaktadır. Bu sayede Ankara’nın farklı bölgelerinden kolaylıkla bölgeye ulaşım sağlanabilmektedir. Altınpark bölgesinden kalkan EGO 413 ve 413-3 numaralı hatlar ile dakikalar içerisinde aktarmasız olarak büyükelçiliğe gidilebilmektedir. Opera mevkiinden de EGO 160, EGO 388, EGO 115 ve EGO 113 numaralı toplu taşıma hatları hareket etmektedir. Oran Sitesi’nden kalkan EGO 188 ve EGO 135 numaralı otobüs hatları da tercih edilebilmektedir. Ayrıca özel araç ile veyahut da taksi ile Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan dakikalar içerisinde Danimarka Ankara Büyükelçiliği’ne gidilebilmektedir.

Danimarka Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Yakın tarihlerden bu yana, ülkeye giriş yapabilmek amacı ile alınacak olan vizelerde başvuru sahipleri tarafından Vize Başvuru Formu’nun doldurulması gerekmektedir. Bahsi geçen form içerisinde çok fazla sayıda soru yer almaktadır. Genel olarak seyahat amacının ve de seyahat planının anlaşılması için Danimarka Konsolosluğu tarafından hazırlanan formun kesinlikle doldurulması gerekmektedir. Eğer form doldurulmaz ise, başvuru süreci başlatılamamaktadır. Bu nedenle Vize Başvuru Formu’nun konsolosluklar tarafından belirtildiği şekilde doldurulması gerekmektedir.

Başvuru formunun tamamında İngilizce dilinin kullanılması gerekmektedir. Türkçe de dahil olmak üzere, İngilizce haricindeki herhangi bir dilin kullanılması kesinlikle kabul görmemektedir. Ayrıca, formda yer alan sorulara verilen cevapların tamamında büyük harfin kullanılması gerekmektedir. Yalnızca ilk soruya Türkçe karakterler ile cevap verilebilmektedir. Bu soruda da sadece başvuru sahibinin adı ve soyadı istenmektedir.

Formun eksiksiz olarak doldurulmasının ardından en alt bölümde yer alan ‘Sign Declaration’ bölümünün işaretlenerek imzalanması gerekmektedir. Elektronik sistemler üzerinden doldurma işlemi gerçekleştiği için, kişi elektronik olarak imza atmaktadır. Fakat bu imza da orijinal imza yerine geçmektedir. Bu sebeple başvuru sahibi atmış olduğu imza ile tüm bilgilerin doğru olduğunu garanti etmektedir. Eğer daha sonraki dönemlerde Danimarka Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılacak olan kontrollerde herhangi bir uyuşmazlık ortaya çıkar ise, kişi yanlış beyanda bulunmaktan sorumlu tutulabilmektedir. Bu nedenle her soruya verilen cevabın gerçeğe uygun olması şarttır.

Danimarka Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Yapılacak olan vize başvurularının tamamında Danimarka Konsolosluğu tarafından oldukça çeşitli belgeler istenmektedir. İstenen bu belgelerin her birinin eksiksiz olarak temin edilmesi gerekmektedir. Ayrıca verilen randevu tarihinde de ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Konsolosluk tarafından talep edilen belgelerin eksik olması halinde, başvuru süreci uzayabileceği gibi, yapılan başvurular reddedilmektedir. Bu tür durumlarda da yatırılan vize ücretleri tekrardan başvuru sahiplerine iade edilmemektedir.

Bahsi geçen vize başvuruları yalnızca Bordo pasaport kullanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerlidir. Türkiye sınırları içerisinde geçerli olan Siyah, Gri veyahut da Yeşil pasaportlardan herhangi birini kullanan kişilerin bu tür başvuruları gerçekleştirmesine gerek duyulmamaktadır. Bu nedenle tüm yönetmelik Bordo pasaport sahibi kişiler için hazırlanmıştır. Bahsi geçen pasaportu kullanan kişilerin de bu yönetmeliğe uyması gerekmektedir.

Yapılacak olan vize başvuru işlemleri bir takım hususlara bağlı olarak vize ücretlerinde değişimler meydana gelebilmektedir. Fakat bu değişimlerin en büyük sebebi, başvurulan vize tipidir. Eğer kişi, uzun süreli bir vize için vize başvurusu yapıyor ise oldukça yüksek ücretler ödemektedir. Fakat yapılan vize başvurusu kısa süreli ise, doğal olarak düşük miktarda ücretler ödenmektedir. Fakat uzun süreli olmasına rağmen öğrenci vizelerinin ücretleri düşüktür. Bunun nedeni, her ülkenin hükümeti tarafından öğrencilerin seyahat etmesinin kolaylaştırılması ve desteklenmesidir.

Yalnızca vize süresi ile sınırlı olmayıp, vizelerin özelliklerine göre de vize ücretlerinde değişim gerçekleşebilmektedir. Tek girişli olarak adlandırılan vizelerde, Bordo pasaport sahibi kişilere Danimarka’ya yalnızca 1 kez giriş hakkı verilmektedir. Çok girişli olarak adlandırılan vize tiplerinde ise başvuru sahiplerini birçok kez Danimarka’ya giriş ve çıkış yapabilmektedirler. Fakat bu tür durumlarda da yapılacak olan vize başvurularında ek ücretlerin ödenmesi gerekmektedir

Danimarka Ankara Büyükelçiliği S.S.S

Danimarka Ankara Büyükelçiliği Adresi Nedir?

Adres: Mahatma Gandhi Caddesi No:74  06700 Gaziosmanpaşa – Ankara

E-mail: ankamb@um.dk

Danimarka Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi İlleri Nedir?

Danimarka Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi:

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük

Danimarka Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Büyükelçilik Çalışma Saatleri

Pazartesi – Perşembe: 09:00 – 16:30
Cuma: 09:00 – 16:00

Vize Bölümü Çalışma Saatleri

Pazartesi – Perşembe : 10:00-11:00 (Danca, Türkçe, İngilizce)
Pazartesi – Perşembe : 15:00-16:00 (Arapça, Danca, Türkçe, İngilizce)

Danimarka Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Telefon: 0 312 446 57 20
Vize Bölümü Telefon: 0312 446 61 41

Danimarka Ankara Büyükelçiliği İnternet Sitesi