danimarka istanbul başkonsolosluğu

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu

Danimarka hükümetini Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde temsil eden başkonsolosluk, İstanbul’un Şişli ilçesinde yer almaktadır. Büyükdere caddesinde yer alan kurum, Trump Towers’da bulunmaktadır. Ayrıca Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişime geçmek için 02212 359 19 00 numaralı telefon hattı kullanılabilmektedir. E-mail yolu ile iletişime geçmek için de istgkl@um.dk adresi kullanılmalıdır.

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Hakkında Bilgiler

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu hafta içi her gün aktif olarak hizmet vermektedir. Mesai saatleri de Pazartesi ile Cuma günlerinin tamamında 09:00 ile 17:00 arasındadır. Bu saatlerin dışında kalan herhangi bir saatte başkonsolosluk tarafından hizmet verilmemektedir. Konsolosluk bölümünde gerçekleştirilecek olan vize işlemleri için de belirli saatlerde işlem yapılması gerekmektedir. Pazartesi’den Cuma’ya kadar hafta içi her gün saat 10:00 ile 13:00 arasında vize hizmeti alınabilmektedir. Diğer Danimarka konsolosluklarında her an vize hizmeti veriliyor olsa da, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu vasıtası ile yalnızca belirtilen saatlerde işlem yapılabilmektedir.

Danimarka Başkonsolosluğunun Görev Bölgesi ve Görevleri

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu 1 Ocak, 30 Mart – 2 Nisan, 23 Nisan, 15 Haziran, 21 – 23 Ağustos, 29 Ekim, 24 Aralık – 1 Ocak tarihleri arasında hizmet vermemektedir. Bu günlere ek olarak hafta sonları da Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile işlem gerçekleştirilememektedir. Ayrıca mesai saatleri de Cuma günleri değişiklik göstermektedir. Bunun için konsolosluğun resmi internet sitesinden detaylı bilginin alınması tavsiye edilmektedir.

Danimarka Başkonsolosluğu, tüm Danimarka vize başvurularını bölge ayırt etmeden kabul etmektedir. Çeşitli konsolosluklar aracılığı ile yapılan başvurular başkonsolosluğa yönlendirilmektedir. Bundan farklı olarak Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne gibi illerde ikamet eden kişiler direkt olarak Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişime geçerek, vize müracaatlarını gerçekleştirebilmektedirler. Bu sayede direkt olarak vize başvurusu tamamlanmış olmaktadır.

Danimarka Başkonsolosluğu, büyükelçilikten sonra Danimarka hükümetini temsil eden en yetkili kurumdur. Bu nedenle iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeye çalışmaktadır. Kültürel anlamda Danimarka’yı ve Türkiye Cumhuriyeti’ni birbirine yaklaştırmaya çalışan kurum, ekonomik ve siyasi anlamda da dostluğun gelişmesini amaçlamaktadır. Bu nedenle her dönem kurum tarafından çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.

Danimarka İstanbul başkonsolosluğu iletişim bilgileri

 

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu’na Ulaşım

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu’na ulaşım oldukça basittir. İstanbul’un birçok noktasından ulaşım sağlanabilmektedir. İlk olarak Sarıyer’den hareket eden 25 G numaralı İETT otobüsü tercih edilebilir. Bundan farklı olarak DT 1 ve 54ÖR numaraları ile ulaşım sağlanabilir. Çağlayan’dan kalkan 46 Ç, Gayrettepe’den kalkan 74A, Beşiktaş’tan kalkan 30 A, Güzeltepe’den kalkan 48 N bölgeye kolaylıkla ulaşım sağlanabilmesini mümkün kılmaktadır. Toplu taşıma araçlarından farklı olarak Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden de taksi aracılığı ile kolaylıkla başkonsolosluğa gidilebilmektedir.

Danimarka Vize Başvuru Formu

Her vize başvurusunda hangi ülke olursa olsun, Vize Başvuru Formu’nun doldurulması zorunludur. Bazı ülkelerin konsoloslukları bu formu el yazısı ile doldurtuyor olsa da, çoğu ülkenin konsolosluğu artık elektronik sistem kullanmaya başlamıştır. Bu nedenle Danimarka gibi ülkeleri gidecek olan Bordo pasaportlu kişiler internet üzerinden Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kullanılan resmi web sitesine girerek burada bir üyelik oluşturmalıdırlar. Üyeliğin oluşturulmasının ardından direkt olarak Vize Başvuru Formu doldurulabilmektedir.

Formun tamamında İngilizce dilinin ve İngilizce karakterlerin kullanılması gerekmektedir. İngilizce haricinde herhangi bir dilin kullanılması kabul edilmemektedir. Buna Türkçe dili ve Türkçe karakterler de dahildir. Buna ek olarak, form doldurulurken tüm cevaplar büyük harf ile verilmelidir. Her soru eksiksiz olarak cevaplandıktan sonra da en alt bölümde yer alan imza kısmı işaretlenmelidir. Bu kısmın işaretlenmesinin ardından kişi elektronik imza atmış sayılmaktadır. İmzanın atılmasının ardından da kişi vermiş olduğu tüm bilgilerin gerçeğe uygun ve doğru olduğunu taahhüt etmektedir. Bu sebeple verilen her bilginin doğru olması gerekmektedir. Aksi takdirde kişi yanlış beyanda bulunulmasından sorumlu tutulabilmektedir.

Danimarka Vize Ücretleri

Danimarka’ya seyahat edecek olan Bordo pasaport sahibi kişilerin ülkeye giriş yapabilmek için ilk olarak vize başvurusu yapması gerekmektedir. Yapılan başvurular, yalnızca Umuma Mahsus isimli pasaporta sahip olan kişiler geçerlidir. Diplomatik, Hususi veya Hizmet pasaportlarından herhangi birini kullanan kişiler bu uygulamaya tabii değildirler. Bahsi geçen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurusunda bulunmadan direkt olarak ülkeye girebilmektedirler. Fakat bunun için de bir takım sınırlamalar getirilmiştir.

Belirtilen pasaportları kullanan kişiler 180 günlük zaman dilimi içerisinde maksimum 90 gün Danimarka’da kalabilmektedirler. 90 günlük hak parça parça da kullanılabilmektedir. Fakat 90 günün dolmasının ardından Danimarka sınırlarından çıkış yapılması gerekmektedir. Tekrardan ülkeye giriş yapmak istendiğinde de diğer 180 günlük dilimi beklemek gerekmektedir. Yine bu 180 gün içerisinde de 90 gün Danimarka’da kalınabilmektedir. Kısacası, bir sene içerisinde Yeşil, Siyah veya Gri pasaporta sahip olan kişiler 180 gün kadar diledikleri Avrupa ülkesinde kalabilmektedirler. Bordo pasaport kullanan kişilerin ise böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

Bordo pasaport sahibi olan kişilerin yapacakları vize başvurularının ücretleri çeşitli sebeplere bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Fakat bu değişimin en büyük sebebi, başvuru yapılan vize tipidir. Aile ziyareti için alınacak olan aile ziyareti vizesi kısa süreli bir vize çeşidi olduğu için, ücreti de doğal olarak düşüktür. Fakat kişi eğer uzun süreli bir turistik vize alıyorsa, daha yüksek ücretler ödemek durumunda kalmaktadırlar. Ayrıca uzun süreli alınan vizelerde de tek girişli ve çok girişli olmak üzere seçenekler bulunmaktadır. Başvuru sahipleri tek girişli vizelere daha düşük ücretler öderken, çok girişli vizelere daha yüksek ücretler ödemektedirler. Bu nedenle vize başvurusu yapmadan önce Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Danimarka Vize Başvurusunda Talep Edilen Evraklar

Vize başvurusu yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Danimarka Konsolosluğu tarafından talep edilen her belgeyi temin etmesi gerekmektedir. Fakat bu belgelerin her birinin belirtildiği şekilde dikkatli bir şekilde hazırlanması şarttır. Belirtildiği şekilde hazırlanmayan ve randevu tarihinde eksik olarak teslim edilen belgeler başvuruların reddedilmesine neden olmaktadır. Bu aşamadan sonra da vize ücreti başvuru sahibine iade edilmemektedir. Bu nedenle kişi Danimarka’ya giriş yapabilmek için tekrardan vize başvurusu oluşturup, yeniden vize ücretini yatırmak durumunda kalmaktadır.

Vize başvurusu yapacak olan kişilerin, pasaportlarına fazlasıyla dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerinde olan 2 adet de biometrik fotoğrafı temin etmeleri şarttır. Buna ek olarak Vize Başvuru Formu, Vize Talep Dilekçesi gibi belgelerin de doldurulması ve İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir. Bunlardan farklı olarak da başvuru sahiplerinin mesleki ve finansal durumlarını gösteren belgeleri istendiği şekilde hazır hale getirmeleri en önemli şartlardan biridir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Danimarka sınırları içerisinde yapacaklar harcamaları görebilmek ve kontrol edebilmek amacı ile Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu tarafından maaş bordrosu ve Banka Hesap Dökümü istenmektedir. Bu belgelerin eksiksiz olarak hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Ayrıca yine konsolosluk tarafından SGK Hizmet Dökümü, SGK İşe Giriş Bildirgesi gibi belgeler de istenmektedir. Fakat mesleki duruma ilişkin olan belgeler, kişinin mesleğine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Kişi eğer öğrenci ise, kendisine bir sponsor bulmalıdır. Eğer başvuru sahibi emekli ise, emekli maaşının yattığı hesabın detaylarını konsolosluk ile paylaşmalıdır. Tüm bu belgeler belirtildiği gibi, duruma göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle tüm ihtiyaç duyulan belgelerin öğrenilebilmesi için öncelikle başvurusu yapılacak olan vize tipinin belirlenmesi gerekmektedir.

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu S.S.S

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Adresi Nedir?

Adres: Trump Towers , Büyükdere Cad. ,No:1, Kule 2, Daire No: 463 ,34387 , Şişli / İSTANBUL

E-mail: istgkl@um.dk

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi Nedir?

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi: Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Edirne

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Başkonsolosluk Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma : 09.00 – 17.00

Vize Bölümü Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma : 10.00 – 13.00

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Telefon: (212) 359 19 00
Faks: (212) 359 19 02

Danimarka Ankara Büyükelçiliği web sitesi