danimarka vize başvuru formu

Danimarka Vize Başvuru Formu

Danimarka’ya ziyaret gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatleri öncesinde vize talebinde bulunmalı ve seyahatlerini konsolosluktan alacakları vize ile gerçekleştirmelidirler. Vize başvuruları Danimarka Ankara büyükelçiliğine, İstanbul Başkonsolosluğuna ve Antalya, İzmir, Gaziantep’te bulunan vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Danimarka vizesine başvuracak olan kişiler Danimarka vize başvuru formu ile beraber, konsolosluk tarafından talep edilen diğer belgeleri hazırlayarak başvurularını gerçekleştirmelidir.

Başvuru formu büyükelçilik, başkonsolosluk, vize başvuru merkezlerinden temin edilebileceği gibi, konsolosluğun resmi web sitesi üzerinden de Online olarak temin edilebilmektedir. Vize başvurusunda bulunacak olan kişiler ilgili merkezlere bizzat başvuru yapmak durumundadırlar. Büyükelçilik ve konsolosluklardan randevular telefonla veya resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Tüm gerekli evrakların ilgili makamlara tesliminden sonra büyükelçilik veya konsolosluk vize görüşmeleri için vize başvurusunda bulunan kişileri davet edecektir. Danimarka vizesi almak isteyen vatandaşlar, konsolosluk tarafından verilen gün ve saate, belirtilen yerde olmakla yükümlüdürler.

Danimarka büyükelçiliği ve başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti ve Danimarka’nın resmi tatilleri haricinde hafta içi her gün hizmet vermektedir. Türkiye’de ikamet eden tüm Danimarka vatandaşlarının ve Danimarka vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarının resmi işlemleri bu adreslerde yapılmaktadır. Danimarka Avrupa Birliği kapsamında uygulanan Schengen vizesi vermektedir ve vize prosedürleri Schengen vizesine göre yapılmaktadır. Ancak konsolosluk ve büyükelçilik istisna durumlarda farklı bir prosedür uygulayabilir ve kişileri ayrı bir mülakata tutabilir.

Danimarka Vize Başvuru Formu Hakkında

Danimarka’ya ziyarette bulunacak olan Türk vatandaşları, vize başvuru formu doldururken bazı noktalarda dikkatli davranmalıdırlar. Danimarka vize başvuru formu İngilizce dilinde düzenlenmiştir. Yabancı dil konusunda yeterli düzeye sahip olmayan bireyler uzman bir kişiden, vize başvuru merkezi, konsolosluk ve büyükelçilikten form doldurma işlemi sırasında yardım etmeleri, vize formunun en doğru şekilde doldurulmasına yardımcı olacak ve vize sürecinde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçecektir. Vize başvuru formları Danimarka konsolosluğu tarafından titizlikle incelenmektedir ve formun içerdiği yanlış ve çelişkili bilgiler vize başvurularının reddedilmesine yol açmaktadır.

Başvuru formunda ilgili makamlar tarafından talep edilen bilgiler ve vize başvurusunda bulunan kişilerin Danimarka vize başvuru formu doldururken dikkat etmesi gereken hususlar şu şekildedir:

Kişisel Bilgiler

Vize başvuru formu kişisel bilgiler alanı ile başlamaktadır. Vize başvurusunda bulunan kişisel pasaport üzerinde yazılı olan kimlik bilgilerini formda yazmaları gerekmektedir. Pasaport ile uyumlu olmayan kimlik bilgileri konsolosluk tarafından kabul edilmez. İsim, soyad, doğum yeri, doğum tarihi, cinsiyet, kimlik numarası, medeni durum ve uyruk bilgileri doğru ve uyumlu bilgilerle yazılmalıdır. Eğer vize başvurusunda bulunan kişi çifte vatandaşlığa sahipse veya başka bir milliyetin vatandaşlığında ise, bu alanda bu bilgili konsolosluk yetkilileri ile paylaşmalıdır. Diğer milletlere mensup kişilerin vize süreçlerinde farklılıklar bulunduğu unutulmamalı, görüşmelerin bu doğrultuda ve uygun süreçlerle yürütüleceği bilinmelidir.

Vize başvurusunda bulunan kişiler sahip oldukları pasaport türünü formda bulunan ilgili alana işaretlemelidirler. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaporta sahip olan kişiler 3 aya kadar olan Danimarka ziyaretlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilme hakkına sahiplerdir ve işlemleri bu doğrultuda yapılacaktır. Diğer pasaport türlerine ve farklı yolculuk belgelerine sahip olan kişiler uygun seçeneği işaretleyerek pasaport numaralarını, pasaportun nereden alındığını, hangi tarihte verildiğini, geçerlilik süresi ve geçerlilik tarihini form üzerinde bulunan alanlara doldurmalıdırlar.

Kişilerin güncel yaşadığı ikametgah adresi, e-mail adresi ve ulaşılabilir oldukları kişiler cep telefonu numaraları takip eden alanda yazılacak bilgilerdir. Konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü takdirde ve vize görüşmeleri için yapılan davetlerde size bu numaralardan ulaşacaklardır. O yüzden paylaşılan bu bilgilerin her an ulaşılabilir adresler ve numaralar olduğundan, yanlış yazılmadığından emin olunmalıdır.

Kişilerin mevcut iş durumları, iş adresleri ve iletişim bilgileri bu alanda yazılacak olan bilgiler arasındadır. Öğrenci statüsünde bulunan vatandaşların okul adres ve bilgilerini bu alanda paylaşması gerekmektedir.

Danimarka vize başvuru formu nasıl doldurulur

Seyahat Bilgileri

Danimarka vizesi veren makamların, vize sürecinde ve vize başvuru formunda en dikkat ettiği alanlar arasında kişilerin hangi amaçla Danimarka’ya seyahat gerçekleştireceği bulunmaktadır. Eğitim, turizm, sağlık, ticari, kültürel, aile veya arkadaş ziyareti, sportif faaliyetler ve diğer ziyaret amaçları, formda yer alan seçeneklerden kişilerin ziyaretine en uygun olacak şekilde işaretlenmelidir. Eğer kişilerin gerçekleştireceği Danimarka ziyaretinin amacı form üzerinde sunulan seçenekler arasında bulunmuyor ise, diğer seçeneği seçilerek aşağıda verilen alanda ziyaretin amacı yazılmalıdır.

Daha önce gerçekleştirilen ziyaretler, alınan Schengen vizeleri ve süreleri, hangi ülkelere ziyaret gerçekleştirildiği, Danimarka vize başvuru formu üzerinde istenilen diğer seyahat bilgileridir. Bu bilgilerin doğru bir şekilde paylaşılması, vize onayını hızlandıracak bilgiler arasında bulunmaktadır.

Danimarka ziyaretini gerçekleştirecek olan kişi, Otel ve konaklama rezervasyonlarını, Danimarka’da bulunduğu süre içerisinde ikamet edeceği adresi ve iletişim bilgilerini takip eden alanda yazmalıdır. Eğer akraba veya arkadaş ziyareti gerçekleştirilecek ise bu kişilerin kimlik ve adres bilgileri bu alanda açıklanmalıdır. Ticari bir davetiye ile Danimarka’ya seyahat gerçekleştirecek olan kişiler, Danimarka’da bulunan kurumun ve yetkili kişisinin isim ve adres bilgilerini bu alanda doldurmalıdır. Tüm ziyaret türleri ve konaklamaya ilişkin verilen bilgilerin gerçekliğini ispatlayan belgeler, vize başvuru formuyla beraber konsolosluğa teslim edilmedir.

Seyahat Masraflarına İlişkin Bilgiler

Formun izleyen alanında seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağına ve hangi ödeme yöntemlerinin kullanılacağına dair bilgiler yer almaktadır. Seyahat masrafları ziyareti gerçekleştirecek kişi tarafından karşılanacak ise, mali durumu açıklayan seçenekler işaretlenerek, verilen bilgileri ispatlayan mali belgeler vize başvuru formuyla beraber teslim edilmelidir.

Seyahat masrafları davetiye gönderen kurum veya kişiler tarafından karşılanacak ise, seyahatin hangi masraflarının karşı taraf tarafından karşılanacağı açıklanmalıdır. Konsolosluğa ilgili kurum veya kişilerin mali durumlarını ve seyahat masraflarını karşıladıklarına dair belgelerin sunulması gerekmektedir. Bu kişilerin iletişim bilgileri de paylaşılması gereken bilgiler arasında bulunmaktadır. Konsolosluk gerekli gördüğü takdirde bu kişilerle iletişime geçebilir ve ek belge talep edebilir.

Diğer Bilgiler

Danimarka vize başvurusunda bulunan kişinin Danimarka veya diğer Avrupa ülkelerinde ikamet eden akraba ve yakınları bulunuyor ise, formun son kısmında bu kişilerin isimlerini, ikamet ettikleri adres ve ülkeleri ve yakınlık derecelerini yazmaları gerekmektedir.

Tüm bu bilgiler girildikten sonra Danimarka vize başvurusu formu günün tarihi ve yeri yazılarak imzalanmalıdır. Reşit olmayan bireylerin vize başvuru formları yasal velilerinin tarafından imzalanması gerekmektedir. Reşit olmayan kişilerin imzaladığı başvuru formları geçersiz sayılacaktır.

İlgili imza alanını takip eden sayfada vize başvurusuna dair kişilerin kabul ettiği maddeler bulunmaktadır. Bu alan dikkatli bir şekilde okunduktan sonra ilgili alanın altında bulunan kısıma da tarih, yer ve imza atılması gerekmektedir. Forma atılan iki imzanın da aynı olması gerektiği unutulmamalıdır. Farklı olarak imzalanmış formlar yetkililer tarafından kabul edilmemektedir.

Vize başvuru formunun sağ tarafında bulunan alan konsolosluk yetkilileri tarafından doldurulacak alandır ve kişilerin bu alanda herhangi bir işaretleme yapmaması gerekmektedir.

Vize başvuru formuna uygun standartlarda çekilmiş bir adet biometrik fotoğraf eklenmelidir. Fotoğrafın arka planı beyaz renkte olmalı, kişilerin kimliğinin açık bir şekilde tespit edilebildiği şekilde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraf boyutu ve özelliklerine dair bilgiler konsolosluğun resmi web sitesinde ve diğer kaynaklarda yer almaktadır.

Danimarka Vize Başvuru Formu S.S.S

Danimarka Vize Başvuru Formu PDF Nasıl Alınır?

Danimarka vize başvuru formu PDF olarak vize başvuru merkezlerinden ve ilgili ülkenin konsolosluklarının İnternet sitelerinden alınabilir.

Danimarka Vizesi Nasıl Alınır?

Danimarka kısa süreli vize başvuruları Danimarka dış temsilciliklerinin yetki verdiği vize başvuru merkezlerine yapılır. Uzun süreli çalışma ve oturma izinleri için ise Danimarka dış temsilciliklerinden randevu alınarak bizzat başvuru yapılmalıdır.

Danimarka Vizesi Kaç TL?

Danimarka vizesi konsolosluk harçları zaman içerisinde değişebilmektedir. 2022 yılında uygulanan Danimarka vize ücretleri şu şekildedir:

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Danimarka Vize Ücretleri

 Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
 Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Danimarka Ankara Büyükelçiliği İnternet Sitesi

Danimarka vize başvuru bilgisi