Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Danimarka vizesi için gerekli evraklar vize başvurusu yapacak kişinin seyahatinin amacını ve başvuru sahibinin ülkeye geri dönüşünü gerektiren bağların sağlamlığını kanıtlayan belgeler olup bu evraklar banka hesap dökümleri, tapu ve araç ruhsatı gibi maddi durumu destekleyen belgelerle birlikte ibraz edilmelidirler.

Vize başvuru sahipleri Schengen vizesi başvurularında evrak listesini yukarıda belirtilen öncelikler doğrultusunda hazırlamalıdırlar. Mesleğiniz veya sosyal durumunuza göre uygun vize türünün gerektirdiği evraklar hazırlanmalıdır.

Danimarka vizesi için gerekli evraklar vize türüne göre değişmekle birlikte her başvuru sahibinden talep edilen ortak evraklar söz konusudur. Seyahat sonrası geçerliliği 6 ay olan pasaport, yeni biyometrik resim, şirket veya kurumdan alınan evraklar, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, Schengen vize başvuru formu, finansal durumu gösteren banka dokümanları, taşınmaz mal bildirimleri bu ortak evraklar arasındadır. Ancak duruma göre değişen evraklar da söz konusudur. Örneğin emeklilerden emeklilik kartı, ev hanımı ve öğrencilerden sponsor evrakları, öğrencilerden öğrenci belgesi, Danimarka ticari vize başvurularında ticari davetiye, özel ziyaret durumunda Danimarka’daki yakınlardan davetiye formu gibi evrakla kişinin durumuna özel belgelerdir.

Danimarka vize evrakları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. 3,5×4,5 ebatlarındaki biyometrik fotoğrafın daha önceki Schengen başvurularında kullanılmamış olması, vize talebi için Danimarka Konsolosluğuna yazılan dilekçenin seyahat detaylarını seyahat amacına uygun şekilde içermesi, pasaportun son 10 yıl içinde çıkarılmış olması, otel ve uçak rezervasyonlarının randevu tarihi itibariyle geçerli olması gibi hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Danimarka vizesi evrakları arasında önemle bir yere sahip olan Schengen vize başvuru formu her vize başvurusunda doldurulmalıdır. Schengen başvuru formu Danimarka Konsolosluğunun vize başvuru sahibinin seyahatine dair detayları öğrenmek amacıyla talep edilmektedir. Formdaki ilgili kutuların başvuru sahibi tarafından doldurulması gerekmektedir. Form online ortamda veya el yazısı ile doldurulmalıdır ancak her koşulda çıktısının alınıp başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Vize için gerekli evraklar Danimarka Konsolosluğunun akredite başvuru merkezinde gerçekleşen vize randevusunda ibraz edilir. Danimarka Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir. Mülakat talebi vize reddi anlamına gelmemektedir. Ayrıca böyle bir durumda konsolosluk ek evraklar da talep edebilmektedir. Vize sürecinde sorun yaşamamak için eksiksiz evraklarla ve gerçeği yansıtan bilgilerle başvuru yapmak uygun kabul edilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Danimarka Vize Başvuru Süreci

Danimarka vizesine başvurmak için yapmanız gerekenler:

Bir randevu ayarlayın. Ülkenizdeki Danimarka temsilciliğinden (elçilik/konsolosluk) randevu alın.

Vize başvuru formunu doldurun. Başvuru formunda dürüstçe cevaplamanız gereken 37 soru bulunmaktadır. Herhangi bir yanlış bilgi vizenizin reddedilmesine neden olacaktır.

Vize ücretini ödeyin. Başvurunuzu doldurduktan sonra vize ücretini ödemeniz gerekmektedir. Standart ödeme ücreti yetişkinler için 80 EUR, çocuklar için 40 EUR’dur.

Bir kapak mektubu yazın. Ziyaretinizin nedenini belirten bir mektup yazın ve seyahatinizin ayrıntılarını belirtin. Bir ila iki sayfadan uzun yapmayın ve gerekli tüm bilgileri eklediğinizden emin olun.

Biyometri ve belgeleri ekleyin. Gerekli tüm belgeleri (pasaport, fotoğraf, ön yazı vb.)

Başvuruyu şahsen gönderin. Başvurunuzu size en yakın Danimarka Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna ileterek kararın çıkmasını beklemeniz gerekmektedir.

Bir karar duymak için bekleyin. Onay süreci yaklaşık iki hafta sürer. Kurulun kararı size e-posta veya SMS yoluyla bildirilecektir.

Danimarka vizesi gerekli evraklar listesi

Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Danimarka Vizesi için başvurduğunuzda gerekli olan birkaç belge vardır, örneğin:

Geçerli bir pasaport. En az altı ay geçerliliği olan on yıldan eski olmayan bir pasaportunuz olmalıdır. Pasaportun damgalama için iki boş sayfası olmalıdır.

İki adet renkli vesikalık fotoğraf (altı aydan eski olmayan, arka fonu düz beyaz). Schengen vizesi fotoğraf gereksinimlerine göre fotoğraf çekin.

Ziyaretinizin amacını belirten bir ön yazı. Kurulun başvurunuzu neden onaylaması gerektiğini düşündüğünüzü ve Danimarka’yı ziyaret etme nedeninizi belirten bir mektup yazın. Mektubunuzu Danimarka Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna göndermelisiniz. Çevrimiçi bir kapak mektubunun nasıl yazılacağına ilişkin örnekleri ve ipuçlarını bulun.

Mali gelir kanıtı. Başvuru sahibinin Danimarka’da seyahat etmeyi ve burada kalmayı karşılayabileceğini göstermek için mali gelir kanıtı gereklidir.

Ödenen vize ücretinin kanıtı. Vize ücretini tayin edilen Büyükelçilik/Konsoloslukta veya online olarak ödeyebilirsiniz. Makbuzu yazdırın ve diğer belgelerinizle birlikte gönderin.

Medeni durumun kanıtı. Medeni durumunuz evli, boşanmış, dul veya bir ilişki içinde olup olmadığınızı gösterecektir.

Onaylanmış konaklama Danimarka’da kalacak bir yeriniz olduğuna dair kanıt sunmanız gerekir. Konaklama bir otel, aile dostu, akraba vb. olabilir.

Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? S.S.S

Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Danimarka vizeleri için farklı evraklar gerekmektedir, tüm vizeler için ortak olan belgeler ise şunlardır:

Pasaport ve eski pasaportların, Schengen vizelerinin renkli fotokopileri

2 adet biyometrik fotoğraf

Kimlik belgelerinin fotokopileri

Nüfus kayıt örneği

Seyahat sağlık sigortası

Gelir belgeleri ve banka hesap dökümleri

Danimarka vize başvuru formu ve Danimarka vize başvuru dilekçesi

Otel ve ulaşım rezervasyonları

Danimarka Vize Ücreti 2022 Ne Kadar?

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Danimarka Vize Ücretleri

 Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
 Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

Danimarka Ankara Büyükelçilik İnternet sitesini ziyaret edin.

Danimarka vize ücretleri hakkında bilgi alın.