danimarka vizesi

Danimarka Vizesi

Danimarka’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen Türk vatandaşları, seyahatleri öncesinde Danimarka büyükelçiliği, Danimarka İstanbul başkonsolosluğu ve vize başvuru merkezlerine bizzat başvuru gerçekleştirerek Danimarka vizesi almaları gerekmektedir. Vize başvuru merkezleri Gaziantep, Antalya ve İzmir illerinde bulunmaktadır. Vize merkezleri, konsolosluk ve büyükelçilik Türkiye ve Danimarka’nın resmi tatil günleri haricinde hafta içi her gün hizmet vermekte ve vize işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Danimarka ülkesine ziyarette bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına diğer Avrupa ülkelerinde de geçerli olan Schengen vizesi vermektedir. Diğer Avrupa ülkelerine seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşlar bu durumu vize öncesinde ilgili makamlara vize başvuru formuyla beraber bildirmeli, seyahatleri ve seyahat rotaları hakkında gerekli bilgilendirmeleri yapmalıdırlar.

İlgili kurumlara başvuru yaparak Danimarka vizesi almak isteyen vatandaşların vize sürecinde ve vize işlemlerinde göz önünde bulundurması gereken hususlar şöyledir:

Danimarka Vize Başvuru Formu

Danimarka’ya vize başvurusu Danimarka büyükelçiliği, başkonsolosluğu ve vize başvuru merkezlerinden temin edilecek vize başvuru formu aracılığı ile gerçekleşmektedir. Başvuru formları ilgili kurumların resmi web siteleri üzerinden de temin edilebilmekte olup, İngilizce dilinde düzenlenmiştir. Başvuru formunu doldururken yeterli derece İngilizceye sahip olmak, form üzerinde hatalı bilgilerin yer almaması adına önem taşımaktadır. Yeterli derece İngilizceye sahip olmayan kişiler, formun doğru bir şekilde doldurulması için bu alanda donanımlı kişilerden ve vize vermekle yükümlü kurumlardan destek alabilirler.

Vize başvuru formunda seyahat gerçekleştirecek kişilerden kişisel kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, hangi amaçla Danimarka’ya seyahat gerçekleştirecekleri, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair bilgiler talep edilmektedir. Bu bilgiler dışında vize sürecinde konsolosluk ve ilgili makamlar ek bilgi ve belge talep edebilir. Danimarka vizesi başvurusunda bulunan kişiler bu bilgileri yetkili kurumlarla paylaşmakla yükümlüdür.

Vize başvuru işlemleri formu dolduran kişiler, formu büyük harflerle ve tükenmez kalemle doldurmalıdırlar. Form üzerindeki silme, karalama gibi işlemlerin yapılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde formlar yetkili kurumlar tarafından kabul edilmez. Doldurma işlemi sırasında hata yapıldığı takdirde yeni form doldurulması formun kabulü açısından önemlidir.

Vize başvuru formunun sağ tarafında yer alan kısım, konsolosluk yetkilileri tarafından doldurulacak bölümdür. Danimarka vizesi başvurusunda bulunan kişilerin bu alanda doldurma işlemi yapmaması gerekmektedir.

Vize başvuru formunda iki adet imza alanı bulunmaktadır. İki alana da aynı imza atılmadığı ve imzalar eksik olduğu takdirde formlar geçersiz sayılacaktır. Reşit olmayan çocukların formları yasal velileri tarafından imzalanmalıdır. Çocukların imzaladığı başvuru formları geçersiz sayılacaktır.

Danimarka Vize Süreci

Danimarka vizeleri ortalama 15 iş günü içinde verilmektedir. Ancak Danimarka’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin, planladıkları seyahat tarihinden en az 3 ay önce ilgili makamlara vize başvurusunda bulunmaları tavsiye edilmektedir. Vize sürecinde konsolosluk incelemelerinde ek belge talep edilmesi, kişilerin ilgili kurumlara davet edilerek yüz yüze görüşme gerçekleştirilmesi, kişilerin sunduğu evraklarda detaylı inceleme sürecinin ortaya çıkması gibi durumlarda vize süreci 3 aya kadar uzayabilmektedir. Bu yüzden kişilerin ortalama 3 ay öncesinde Danimarka vizesi başvurularını gerçekleştirmeleri, seyahat planlarının aksama durumunu ortadan kaldıracaktır.

Danimarka vizesi nasıl alınır

Danimarka Vizesi İstenilen Belgeler

Vize başvuru formu ile konsolosluk tarafından talep edilen belgelerin listesine konsolosluk, büyükelçilik, vize başvuru merkezlerinden ulaşılabilir. İlgili belgelerin listesi bu kurumların resmi web siteleri üzerinde de yer almaktadır. Vize için istenilen belgelere, vize onay sürecince konsolosluk gerekli gördüğü takdirde ek belgeler talep etme hakkına sahiptir ve kişiler istenilen belgeleri ilgili makamlara ulaştırmakla yükümlüdür.

Kısa süreli seyahatlerde, seyahat süresini kapsayan özel sağlık sigortası, mali durumu ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair dokümanlar, kişilerin kimlik bilgilerini açıklayan vukuatlı nüfus suretleri, adli durum kayıtları ve resmi belgeleri, seyahatlerini gerçekleştirecekleri ulaşım araçlarının rezervasyonları, Danimarka’da konaklama yapacakları yerlerin rezervasyon ve adreslerini açıklayan belgeler vize başvuru formuyla beraber konsolosluğa teslim edilmelidir. Diğer talep edilecek olan belgeler, talep edilen vize türüne göre, vize başvurusunda bulunan kişilerle bizzat paylaşılmakta ve talep edilmektedir.

Danimarka Vize Ücretleri

Danimarka vize ücretleri yetkili kurumların resmi web sitelerinde ve ilanlarında yer almaktadır. Talep edilen vize türüne göre vize ücretleri değişmekte olup, kurumların yayınladığı resmi banka hesap numaralarına, vize talebinde bulunan kişinin adına yatırılmalı, ödemelerin yapıldığına dair banka makbuzları vize başvuru belgelerinin arasına eklenerek yetkililere teslim edilmelidir.

Vize başvurusu olumsuz yanıtlanan kişilerin vize ücretleri iade edilmez ve yeniden yapılan başvurularda kullanılamaz. Yeniden yapılan vize başvuruları için kişilerin bankaya tekrar vize ücreti ödemesi gerekmektedir.

Danimarka Vize Randevuları

Danimarka’ya seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşların işlemler öncesinde büyükelçilikten, başkonsolosluktan ve vize başvuru merkezlerinden randevu alması gerekmektedir. Randevular ilgili kurumlara bizzat başvurularak, telefonla veya İnternet üzerinden alınabilmektedir. Kişilerin verilen randevu tarihi ve saatinde belirtilen yerde olmaları gerekmektedir.

Vize randevuları kişilerin tercih edeceği Türkçe, Danca ve İngilizce dillerinde gerçekleşebilmektedir. Diğer milletlere mensup kişilerin vize başvuruları ve görüşmeleri hakkında ilgili kurumlardan detaylı bilgi alması ve vize sürecini sunulan doğrultuda gerçekleştirmesi, vizelerinin onaylanması adına daha doğru olacaktır.

Danimarka Vize Reddi

Danimarka’ya vize başvurusunda bulunan kişilerin başvuruları eksik evrak sunma, yetkililer ile yanlış bilgiler paylaşma, yetkilileri yanıltmaya yönelik olarak sahte evrak düzenleme, önceki Danimarka ve Schengen vizesi kapsamında olan ülkelerde adli suçlara karışma ve ceza alma, önceki verilen vizelerde vize süreleri aşacak şekilde Schengen ülkelerinde bulunma ve çeşitli diğer nedenlerden dolayı reddedilmektedir.

Daha önce vize başvurusu reddedilen kişiler tekrar başvuru yaptıkları takdirde, başvuruları detaylı ve titiz bir şekilde incelenmekte, kişilerden ek belgeler, teminatlar, adli suça karışmayacaklarına dair onay ve kendilerine sunulan vize süreci içerisinde Danimarka’yı terk edeceklerine dair garantiler talep edilebilmektedir. Tüm bu garanti ve teminatlar sonrasında vize çıkması durumunda, kişilerin ülkeye girişi gümrükte bulunan yetkili memurlara bağlıdır.

Pasaport Türleri ve Süreleri Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olduğu hususi, diplomatik ve hizmet pasaportlarına 90 güne kadar olan ziyaretleri için vizesiz gidiş hakkı tanınmıştır. Bu süreyi aşan ziyaretlerde, bu pasaportlara sahip olan kişilerin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diğer pasaport türlerine sahip kişiler ziyaretleri öncesinde, kaç gün süre ile olursa olsun, vize başvurusunda bulunmak ve vizelerini alarak seyahatlerini gerçekleştirmek zorundadırlar.

Vize başvurusunda bulunan kişilerin pasaport süreleri, planladıkları dönüş tarihinin en az 3 ay sonrasında olmalıdır. Bu süreye uygun olmayan pasaportlara vize verilmemektedir. Bu yüzden kişiler planladıkları seyahat sürelerine uygun olarak, gerektiği takdirde pasaportlarını uzatmalı ve vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Yırtılmış, hasar görmüş, 2 sayfadan az kullanılabilir alan kalmış ve sahte düzenlenmiş pasaportla vize verilmemektedir.

Oturma ve Çalışma İzinleri / Diğer Bilgiler

Yukarıda belirtilen tüm vize bilgileri kısa süreli seyahatler için geçerlidir. Oturma ve çalışma izinleri, aile birleşimi ve diğer uzun süreli vizeler için uygulanan yasal prosedür ve istenilen belgeler farklıdır. Bu belgelere ve vize süreci hakkında detaylı bilgiye büyükelçilik, başkonsolosluk ve vize başvuru merkezlerinden ulaşılabilir.

Ticari amaçlı talep edilen vizelerde kurumların varlığını kanıtlayan evraklar, çalışma alanları, mali durum raporları ve ticaretlerine uygun evrakların yetkililerle paylaşılması, ticaretin türü ve kapsamı hakkında yetkililere istenilen bilgilerin sunulması gerekmektedir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgilere ilgili kurumlardan ve resmi web siteleri üzerinden ulaşılmaktadır.

Danimarka Vizesi S.S.S

Danimarka’dan vize almak zor mu?

Danimarka’ya gidecek olan umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımızın giriş vizesi alması gerekir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahipleri 3 aya kadar vizeden muaftır. Pasaportların geçerlilik sürelerinin, Danimarka’da kalınacak süreden en az 3 ay fazla olması gerekmektedir.

Danimarka vizesi kaç günde çıkar?

Danimarka vizelerinin kabul süresi ortalama olarak 7 iş günüdür. Danimarka Büyükelçiliği yahut Danimarka Başkonsolosluğunun yoğun olduğu tarihlerde Danimarka vize başvurularının sonuçlanma süresi 30 günü bulabilmektedir.

Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İspanya Vizeleri için temel evraklar şunlardır:

  • Pasaport
  • Eski Schengen vizeleri fotokopileri
  • Vize başvuru sahibi kimlik fotokopileri
  • Danimarka vize başvuru formu
  • Danimarka vize başvuru dilekçesi
  • Gelir belgeleri, imzalı ve kaşeli
  • Banka hesap özeti, imzalı ve kaşeli
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Konaklama ve ulaşım rezervasyon bilgileri
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Seyahat amacına göre istenilen vize türünde ek belgeler istenebilir.

Danimarka Vizesi Ücreti Nedir?

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Danimarka Vize Ücretleri

 Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
 Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

 

Danimarka Ankara dış temsilciliği İnternet sitesi

Danimarka vize başvuru süreci hakkında bilgi alınız.