danimarka aile ziyaret vizesi

Danimarka Aile Ziyaret Vizesi

Danimarka’da yaşayan aile bireyleri ya da arkadaşların yanına gidebilmek için alınması gereken vize türü Danimarka aile ziyaret vizesi olarak bilinir. Bu vize türünün mutlaka davetiye ile birlikte onay alabileceği unutulmamalıdır. Belirli prosedürlere uyum sağlanması ve belgelerin eksiksiz şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Vizenin sorunsuz bir şekilde alınabilmesi, diğer başvurularda da aynı olacağını göstermez. Her başvurunun farklı sebeplerden dolayı reddedilme ihtimalinde olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Danimarka Aile Ziyaret Vizesinde Gereken Belgeler

– Pasaport (Danimarka Aile ya da Arkadaş Ziyareti Schengen Vizesi başvurusunu yapan kişilerin pasaportları özellikleri bakımından bazı şartları yerine getirmelidir; Danimarka gezisi için planlanmakta olan dönüş tarihinden sonra da en az 3 aylık geçerliliğinin olması; 10 seneden eski olmaması ve hiçbir deformasyon ya da yırtığın bulunmaması zorunlu tutulmuştur. Pasaport ile vize verilmesi için en az 2 sayfasının da boş olması şartı bulunur. Kızlık soyadı ile çıkarılmış olan pasaportlar, evlilikten sonra geçerliliğini yitireceği için yeni pasaportun olması şarttır.)

Danimarka Konsolosluğu, başvurularda pasaport için belirlenen şartların birine uygun görülmemesi durumunda başvuru için yeni pasaport ile tekrar müracaatta bulunulmasını talep etmektedir. Eğer eski pasaportlar da mevcut durumda ise; bunların da renkli fotokopileri temin edilmeli ve belgelerle birlikte teslim edilmelidir. Pasaport özelliklerinin belirtildiği gibi olmaması, başvurunun direkt olarak reddedilmesi anlamına gelir.

Danimarka Schengen Vize Başvurusu Formu

Danimarka Aile Ziyaret vizesi başvurusunu yapmak için doldurulması zorunlu olan vize başvuru formu; başvuruyu gerçekleştirecek olan kişi tarafından doğru bilgilerle ve eksiksiz şekilde, İngilizce dilinde doldurulmalıdır. Ayrıca bu kişinin Danimarka aile ya da arkadaş ziyaretine gereken vizesi için yapacağı başvurularda mevcut olan belgeler ile aynı bilgileri içermelidir. Form içerisinde bizzat başvuru sahibinin ıslak imzası olmalıdır. Formda eksik ya da yanlış bilgi olması, başvurunun aksamasına neden olabilir.

  • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
  • Danimarka Aile Ziyaret Vizesi için Davetiye

Danimarka Aile Arkadaş Ziyaretinin Vizesi için başvuruyu gerçekleştiren kişiye, Danimarka’dan gelecek olan Davetiye; (fax ya da mail yoluyla) davet edecek olan kişinin tüm kişisel bilgileri ve iletişim detayları, davet edilen kişi ile mevcut yakınlık seviyesi, davet edilen kişiye ait tüm gerekli bilgiler, seyahatin tarihleri, seyahatin amacı, konaklamanın gerçekleşeceği yere ait açık adres bilgileri ve konaklamanın nasıl karşılanacağını kanıtlayan belgeler olmalıdır. Aynı zamanda davetiyeyi gönderen kişinin pasaport fotokopisi ile birlikte, Danimarka’daki oturma iznini kanıtlayan belge de olmalıdır. Bu belge için de en az 6 aylık olması şartı aranır. Başvuruyu yapan kişi eğer sevgilisini ya da nişanlısını ziyaret ediyorsa, fotoğraf eklenmesi zorunludur.

  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (En güncel haliyle olmalı ve aile bilgilerini de içermelidir. 1 adet olması yeterlidir.) Eğer arkadaş ziyareti olacaksa bu belge gerekmeyecektir.
  • Finansal Durumunu Kanıtlayan Tüm Resmi Belgeler
  • Danimarka Aile Ziyaret Vizesi başvurularını gerçekleştiren kişinin orada geçimini sağlayabileceği kanıtlanmalıdır. Son 3 aylık maaş bordrosu ile birlikte içerisinde en az 3 bin lira olan hesap bilgilerinin de gönderilmesi gerekir. Bu belgelerde bankaya ait kaşe ve imza da mutlaka bulundurulmalıdır.
  • Danimarka Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vize başvurusunda bulunan çalışan kişinin 3 aylık maaş bordrosu; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşelenerek, imzalı hazırlanması gereklidir. Aynı zamanda, Danimarka Aile Ziyaret Vizesi işlemlerini gerçekleştirecek olan kişiye ait mevcut; mülk ve benzeri ürünlerin tapu bilgileri de yer almalıdır.
  • Başvuruyu yapan kişinin iş ya da mesleki durumunu kanıtlayan belgeler (SGK girişi ve hizmet döküm belgelerinin, kurum tarafından kaşelenmesi ve imzalanması şartı da bulunur.)

Danimarka aile ziyareti vizesi nasıl alınır

 

Danimarka Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusunu gerçekleştiren kişi eğer çalışanlar;

Kurumun İzin Onayını ya da İşveren Mektubunu belirten bir belge de olmalıdır. Çalışan kişinin ne zaman çalışmaya başladığı, net maaşı, bulunduğu pozisyon ve izin tarihleri belirtilmelidir. Bu belgeler de kurum tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.

Danimarka Aile Ziyaret Vizesi için başvuruyu gerçekleştiren kişi eğer bir şirketin sahibiyse;

bu şirkete ait antetli kağıda, şirketin detaylı bilgileri aktarılmalı ve hem kaşelenmeli hem de imzalanmalıdır. Şirketin ne iş yaptığı ve ne zamandan beri aktif olarak yer aldığı açıklanmalıdır.

Eğer vize başvurusunu gerçekleştiren kişi öğrenci ise; hem masraflarının nasıl karşılanacağı kanıtlanmalı hem de güncel öğrenci belgesi de ihmal edilmemelidir. Öğrenciye sponsor olan bir kurum varsa, kurum bilgileri de aktarılmalıdır. Öğrencinin reşit olmaması durumunda, seyahat için noter onaylı izin belgesi eklenmelidir. Ebeveyn ile seyahat edecekse, bunun da izni olmalı ve noter onaylı belgesi mutlaka bulundurulmalıdır.

Başvuruyu gerçekleştiren kişinin çiftçi olması durumunda;

bunu kanıtlayan belgesi ve varsa tarla gibi mülklerin tapu detayları bulundurulmalıdır. Aynı şekilde farklı meslek gruplarından olan her birey, bu durumu kanıtlayan belgelerini kendi kurumlarından temin etmelidir. Ev hanımlarının gitmesi durumunda, masrafların nasıl karşılanacağını kanıtlayan belgeler olmalıdır. Eğer eşlerinin desteği ile gidiyorlarsa, o kişiye ait maaş ve hesap bilgileri istenecektir.

İşveren kişilerin başvurularında bazı ek belgelerin talebi olacaktır. Vergi levhası, varsa aktif faaliyet belgesi, sicil belgeleri ve ticaret sicil gazetesinin bir adet fotokopisi belgeler içerisine eklenmelidir. Tüm belgeler bizzat işveren tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.

Seyahat Sürecini Açıklayan Tüm Belgeler

Danimarka Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesinin başvuru sahibine ait olan Danimarka seyahat detaylarını açıklayan; ulaşımla ilgili bilet rezervasyon bilgilerini aktarması da oldukça önemlidir. Bilet ile birlikte uçuşları kanıtlayan başka belgeler de istenebilir. Özel aracı ile seyahat edecek olan kişilerin araç ruhsat fotokopileri, ehliyet fotokopileri ve yeşil sigortaları bulunmalıdır.

Eğer bu ziyaretten sonra başka Schengen ülkelerine de ziyaretler gerçekleştirilecekse, bu ziyaretlere ait aynı tüm detayların yer aldığı belgeler de teslim edilmelidir.

Seyahat İçin Sağlık Sigortası

Danimarka Ziyaret Vizesi işlemlerini gerçekleştiren kişi adına sağlık poliçesi olmalıdır. En az 30 bin Euro değerindeki orijinal sağlık sigortasının bulunması zorunludur.

Gerekli görüldüğü takdirde, Danimarka Konsolosluğu başvuruda bulunan kişilerden ek belge talep edebilir. Aynı zamanda mülakatların da olması söz konusudur. Bu nedenle ek belge ve mülakatlara karşı hazır olunması gerekir. Bu belgelerin ya da mülakatın aksatılması karşısında, vize onayı aksayabilir ya da direkt ret cevabı alabilir. Ek belgeler ve mülakata göre vize başvurusu süresinin de uzayabileceği ihtimali unutulmamalıdır. Ayrıca başvurunun tatil günlerine denk gelmesi durumunda da süresi uzayabilir. Bu nedenle başvuru yaparken iş günleri önceden kontrol edilmelidir.

Danimarka Aile Ziyaret Vizesinde Yapılacak Ödemeler

Bu vize türü için de bizzat başvuruyu yapan kişi tarafından ödenmesi gereken ücretler olabilir. Ancak sabit bir ücretten söz edilemez. Her başvurunun ve başvuruyu yapan kişinin kendine özel durumu olacağı için, ücretler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda en doğru bilgiyi yine Danimarka Konsolosluğu verecektir. Ayrıca konsolosluk, dönem dönem ücretler üzerinde güncelleme yapma hakkına da sahiptir. Ödemelerin zamanında yapılmasına çok dikkat edilmesi gerekir. Ödemelerin aksaması, vize başvurularının da aksamasına ya da direkt ret cevabı almasına neden olabilir.

Danimarka Aile Ziyaret Vizesi S.S.S

Danimarka Aile Ziyareti Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka aile, arkadaş, akraba ziyareti için vize başvurularında sizi Danimarka’ya davet eden yakınınızdan gelen davetiye mektubu evrakları arasında olmalıdır. Ziyaret etmek istediğiniz kişi Danimarka’da ikamet ettiği bölgenin belediyesinden onaylı davet mektubunu orijinal haliyle tarafınıza göndermelidir. Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra yetkili vize başvuru merkezlerine müracaat edilebilir.

Danimarka Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Kısa süreli Danimarka vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerine gerekli evrakları teslim etmek gerekir. Talep edilen vize türüne göre gerekli evrakların listesine vize başvuru merkezlerinden ulaşabilirsiniz.

Danimarka Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Danimarka vize başvuru formu ve dilekçesi

Pasaport ve kimlik belgeleri fotokopileri

Danimarka’da yaşayan aile bireyinden davetiye mektubu

2 adet biyometrik fotoğraf

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Gelir belgeleri, banka hesap özeti

Seyahat sağlık sigortası

Ulaşım rezervasyon bilgileri

Danimarka Ankara Büyükelçiliği sitesinden bilgi alabilrsiniz.

Danimarka güncel vize ücretleri sayfamıza ulaşabilirsiniz.