danimarka ticari vize

Danimarka Ticari Vize

Danimarka da birçok Avrupa ülkesi gibi Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle Danimarka’ya girmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen vizesi alarak ülkeye giriş yapabilmektedirler. Bundan farklı olarak, ticari amaçlar ile direkt Danimarka ticari vize de alınabilmektedir. Fakat bu sefer herhangi bir Avrupa ülkesinin konsolosluğuna başvurmak yerine Danimarka Konsolosluğu’na başvuru yapmak gerekmektedir. Bu başvuruların da yalnızca Bordo pasaporta sahip olan kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen diğer tipteki pasaportları kullanan kişilerin vize başvurusu yapmasına gerek duyulmamaktadır.

Danimarka Ticari Vize Hakkında

Bordo pasaport haricindeki Yeşil, Siyah ve Gri pasaportları kullanan kişiler vizesiz bir şekilde Danimarka dahil, çok sayıda ülkeye rahatlıkla giriş ve çıkış yapabilmektedirler. Bahsi geçen kişilerin herhangi bir şekilde vize almasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat vizesiz bir şekilde ülke içerisinde konaklama gerçekleştirebilmek için de vizesiz seyahat yönetmeliği tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 gün süre verilmiştir. 90 günün dolmasının ardından bir 90 gün daha bekleyerek, tekrardan istenen ülkeye giriş yapılabilmektedir. Bu ayrıcalık Bordo pasaport kullanan kişilerde bulunmadığı için de belirtilen kişilerin neredeyse her ülkeye girişte vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Danimarka Vize Başvurusunda İstenen Belgeler ve Evraklar

Danimarka’ya seyahat edecek olan ve Umuma Mahsus isimli pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahat amaçlarına uyum sağlayacak bir vize tipini seçmeli ve bu vizeye başvuruda bulunmalıdır. Kişi, Danimarka’ya gitme sebebini konsolosluğa bildirmeli ve bu şekilde vize başvurusu yapmalıdır. Eğer iş için gidiliyorsa Danimarka ticari vize başvurusu, aile ziyareti için gidiliyorsa da aile ziyareti vizesine başvuru yapılmalıdır. Sistem üzerinden randevu alınmasının ardından başvuru yapacak olan kişilerin Danimarka Konsolosluğu tarafından istenen belgeleri ve evrakları hazırlaması gerekmektedir. Bazı vize tiplerinde oldukça fazla belge talep edildiği için randevuya hazırlanma sürecinin uzun tutulması tavsiye edilmektedir. Danimarka Konsolosluğu, bu sürenin minimum 7 – 8 hafta olmasını önermektedir. Bu sayede bir takım aksaklıklar meydana gelecek olsa da bu süre içerisinde kolaylıkla problemler çözüme kavuşturulabilmektedir.

Danimarka ticari vize nasıl alınır

– Pasaport

Bordo pasaportlu kişilerin yapacak oldukları Danimarka ticari vize başvurularında pasaportun bazı şartları tamamlaması ve bazı kriterlere uygun olması gerekmektedir. Her pasaportun kullanım süresi 10 yıl olduğu için, 10 yıllık süreyi doldurmuş olan pasaportların henüz başvuru yapmadan değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca geçerlilik süresinin de başvuru öncesinde kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer seyahatin bitmesinin ardından minimum 3 aylık bir geçerlilik süresi yok ise, pasaportlar kabul edilmemektedir. Bu nedenle Danimarka ticari vize başvurularında problem çıkmaması adına pasaportlar başvuru öncesinde detaylıca kontrol edilmelidir. Son olarak da pasaportların içerisinde en az 2 – 3 sayfalık boş alan bulunmalıdır. Vize başvurularının olumlu şekilde sonuçlanması halinde bu sayfalara vize basımı yapılacağı için, Danimarka Konsolosluğu tarafından belirtilen miktarda sayfaya ihtiyaç duyulmaktadır.

-Danimarka Ticari Vize Başvuru Formu

Yakın tarihlerden bu yana her ülkenin konsolosluğu ülkeye girişin yapılabilmesi için öncelikle Vize Başvuru Formu’nun doldurulmasını talep etmektedir. Schengen ülkeleri arasında yer alan Danimarka’nın doldurulmasını istediği form, Schengen formu ile aynı özelliklere sahip olduğu için her iki forma da Schengen Vize Başvuru Formu denilmektedir.

Form içerisinde seyahat planının detaylı olarak kontrol edilebilmesi için çok sayıda soru yer almaktadır. Danimarka ticari vize başvurusu yapacak olan kişilerin bu soruların her birine cevap vermesi gerekmektedir. Ayrıca formun son kısmında kişi imza atacağı için, verilen bilgilerin her birinin doğru olduğu taahhüt edilmektedir. Eğer daha sonraki kontrol süreçlerinde herhangi bir problem meydana gelir ise, kişi yanlış şekilde beyanda bulunulmasından sorumlu tutulabilmektedir.

-Fotoğraf

Vize başvurularında talep edilen fotoğrafların ICAO standartlarında olması gerekmektedir. Dolayısıyla 2 fotoğraf da aynı olmalı ve ölçüleri 3.5 cm x 4.5 cm olmalıdır. Ayrıca fotoğraf çekilirken gri veya beyaz arka fon kullanılmalıdır. Kişinin yüzünün tam olarak gözükmesi için istenen biometrik fotoğrafların çekiminde aksesuar kullanılmamalıdır. Buna ek olarak suratta mimik olmaması da Danimarka Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Belirtilen kriterlere uygunluk göstermeyen biometrik fotoğraflar konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

-Çalışma Durumuna İlişkin Belgeler

Danimarka’ya gidecek olan Bordo pasaport sahibi kişilerin gerekli olan evrakları tamamlayabilmesi için SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi adlı belgeleri temin etmeleri gerekmektedir. Alınan her iki belge de ilgili kurumca imzalanmış ve kaşelenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca bağlı bulunulan şirketten de Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi ve Vergi Levhası alınmalıdır. Aynı şekilde bu belgelerin de imzalatılması, kaşeletilmesi gerekmektedir. Belirtilen şekilde hazırlanmayan evraklar başvuru sürecinin uzamasına ve kimi zaman da Danimarka ticari vize başvurularının reddedilmesine neden olmaktadır.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Başvuru yapacak olan kişilerin finansal durumu Danimarka Konsolosluğu için büyük önem taşımaktadır. Ülke sınırları içerisinde ortaya çıkabilecek ek masrafları karşılayacak güçte ve pozisyonda olmayan kişilerin ülkeye giriş yapması engellenmektedir. Bu nedenle 1 haftalık konaklama için minimum 3.000 TL bakiye hesap içerisinde olmalıdır. Bu bakiye Euro ve USD’nin karşılığı olarak da hesapta bulunabilmektedir. Ayrıca kişi son 3 aya ait olan maaş bordrosunu ve Banka Hesap Özeti’ni Danimarka Konsolosluğu ile paylaşmalıdır. Alınan hesap özetinin de son 1 hafta içerisinde alınmış olması ve banka tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Son olarak da hesap özetinin alındığı bankanın İmza Sirküleri de randevu tarihinde Danimarka Konsolosluğu’na veyahut da yetkilendirilmiş olan seyahat acentelerine teslim edilmelidir.

-Diğer Belgeler

Başvurunun değerlendirmeye alınabilmesi için gerekli olan diğer evraklar da seyahat planını destekleme özelliğine sahip olan belgelerdir. Bunlar otel konfirmasyonlarından ve de uçak biletlerinden oluşmaktadır. Kişi, Danimarka’ya gitmeden önce kendisi veyahut da şirket aracılığı ile kalacağı yerleri ayarlamalıdır. Bunun için de otel rezervasyonları başvurudan daha erken tarihlerde yapılmaktadır. Otel rezervasyonlarının konaklama şirketi tarafından kabul edilmesi halinde konfirmasyon oluşmaktadır. Bu konfirmasyonların da çıktısı alınmalıdır. Gidiş ve dönüş uçak biletlerinin orijinalleri ile her iki belge türü de belirtilen randevu tarihlerinde yetkili kişiye teslim edilmelidir.

Danimarka ticari vize başvurusunda bulunan kişilerin son olarak da davetiye alması ve vize talep dilekçesi oluşturması gerekmektedir. Ticari vize Talep Dilekçesi, bağlı bulunulan kurum veya şirket yetkilisi tarafından hazırlanmaktadır. Hazırlanan dilekçe içerisinde seyahat ile ilgili detaylı bilgiler, seyahat edecek olan kişi ile ilgili detaylı bilgiler ve de şirket ile ilgili bilgiler yer almalıdır. Ayrıca tüm dilekçe İngilizce dili ile yazılmalıdır. İngilizce olarak hazırlanmayan dilekçeler Danimarka Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Eğer başvuru sahibi veyahut da şirket yetkilisi İngilizce bilmiyor ise, yeminli tercüman vasıtası ile çeviri yapılabilmektedir. Daha sonrasında belge şirket yetkilisi tarafından imzalanmalı ve de kaşelenmelidir.

Hazırlanması gereken bir diğer belge de Davetiye’dir. Davetiye, Danimarka’da bulunan firma tarafından hazırlanmaktadır. Danimarka’ya iş için seyahat edecek olan kişinin bir kurum veya şirket tarafından davet edilmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle de Danimarka’da işleyişini sürdürmekte olan şirket yetkilisi tarafından İngilizce olarak davet edilen kişinin kişisel bilgileri, şirketin bilgileri ve seyahatin amacı detaylı olarak yazılmalıdır. Tüm bu şartların tamamlanması halinde yapılacak olan Danimarka vize başvurularında herhangi bir problem meydana gelmemektedir.

Danimarka Ticari Vize S.S.S

Danimarka Ticari Vize Evrakları Nelerdir?

Danimarka vize başvuru formu

Danimarka vize başvuru dilekçesi

Pasaport ve kimlik belgesi fotokopileri

2 adet biyometrik fotoğraf

Nüfus kayıt örneği

Seyahat sağlık sigortası

İş yeri bilgileri ve iş etkinlikleri hakkında bilgiler Çalışılan yerin antetli kağıdına

İş yerinin Ticari sicil kaydı, imza sirküleri, vergi kayıtları

Maaş ve gelir belgeleri, banka hesap dökümleri

Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Schengen vize bölgesinde bulunan ülkelere Ticari vize almak istiyorsanız Schengen C tipi kısa süreli vize talebinde bulunmalısınız. 90 günlük bir seyahat imkanı tanıyan Danimarka Ticari vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerine yapılır.

Danimarka Ticari Vize Ücreti Nedir?

Danimarka Ticari vize ücretleri 2022 yılında güncellenmiştir, geçerli fiyat listesi şu şekildedir:

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Danimarka Vize Ücretleri

 Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
 Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

Ankara Danimarka Büyükelçiliği web sitesi

Danimarka vize başvurusu hakkında sayfamızı ziyaret ediniz.