danimarka turistik vize

Danimarka Turistik Vize

Danimarka Schengen ülkeleri arasında bulunan bir ülkedir. Bu nedenle Danimarka’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen Danimarka Turistik vize alarak Danimarka’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda Avrupa ülkesine giriş yapabilmektedirler. Fakat bu uygulama yalnızca Umuma Mahsus adlı pasaporta sahip olan kişiler için geçerlidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi isimli pasaportlara sahip olan kişilerin bu tür işlemleri yapmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu nedenle belirtilen pasaport tiplerinden herhangi birine sahip olan kişiler vizesiz olarak tüm Avrupa ülkelerine seyahat edebilmektedirler. Fakat bu seyahatin süresi de maksimum 90 gündür. 90 günün tamamlanmasının ardından Danimarka’dan ayrılmak gerekmektedir.

Danimarka Turistik Vize Hakkında

Danimarka’ya seyahat edecek olan her kişi, seyahat amacına uygun olacak şekilde vize talebinde bulunmalıdırlar. Gezi amacı ile ülkeye giriş yapacak olan kişilerin Danimarka turistik vize başvurusunda bulunabileceği gibi, iş amacı ile giden kişilerin de ticari vizeye başvuru yapması gerekmektedir. Seyahat planına uygun olmadan yapılan başvurular kabul edilmeyeceği gibi, alınan randevu tarihlerinin de iptal edilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle yapılacak olan seyahatlerin amacı belirlenerek, buna göre başvuru yapmak gerekmektedir.

Danimarka Turistik Vize Başvurusu Gerekli Olan Evraklar

Vize uygulaması yalnızca Bordo pasaport kullanan kişiler için geçerlidir. Bordo pasaport haricindeki diğer pasaportlara sahip olan kişiler bu uygulamaya tabii değildirler. Fakat Bordo pasaporta sahip olan kişilerin Danimarka Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Tüm şartların ve gerekli olan evrakların tamamlanmasının ardından kişi Danimarka turistik vize alma hakkı kazanmaktadır. Bu nedenle vizenin alınabilmesi için konsolosluğun yönlendirmelerine fazlasıyla dikkat etmek gerekmektedir.

danimarka turistik vize nasıl alınır

-Başvuru Formu

Danimarka’ya gidecek olan Bordo pasaportlu kişiler, başvurunun ilk aşamalarında Vize Başvuru Formu adı verilen formu doldurmak ile yükümlüdürler. Schengen kapsamında hazırlanan form, Danimarka Schengen Vizesi başvuru formu ile aynı özellikleri taşımaktadır. Bu nedenle her iki form da aynı isim ile adlandırılabilmektedir.

Form içerisinde Danimarka Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan çok sayıda soru yer almaktadır. Soruların her biri de yine aynı şekilde konsolosluk için büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla form içerisinde bulunan soruların her birinin özenle cevaplanması gerekmektedir. Doğru olarak verilmeyen ve gerçek ile uyuşmayan bilgiler, başvuruların reddedilmesine neden olmaktadır. Tüm sorular cevaplandırıldıktan sonra da form elektronik olarak imzalanmalı ve randevu tarihinde ilgili kuruma teslim edilmelidir.

-Pasaport

Başvuru yapacak olan kişiler, pasaportlarını başvuru öncesinde detaylı bir şekilde kontrol etmelidirler. Danimarka Konsolosluğu tarafından belirtilen şartlara uygun olmayan pasaportlar kabul edilmemektedir. Bu nedenle kullanım süresini tamamlamış olan pasaportların yenilenmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir. Kullanım süresi maksimum 10 yıl olduğu için, 10 yıldan fazla sürelerdir kullanılan pasaportlar yenilenmelidir. Benzer şekilde, geçerlilik konusu da Danimarka turistik vize başvuruları için fazlasıyla önemlidir. Seyahatin bitiş tarihinin ardından kullanılmakta olan pasaportların 3 ay kadar daha geçerlilik süresinin olması gerekmektedir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce pasaportların kontrol edilmesi gerekmektedir. Son olarak da pasaport içerisinde vize basım işlemi yapılabilmesi için minimum 2 sayfalık boş alan bulunmalıdır. Bu şartların tamamlanması halinde pasaport ile ilgili bir problem meydana gelmemektedir.

Fotoğraf

Danimarka’ya giriş yapabilmek için yapılan vize başvurularında, başvuru sahiplerinden 2 adet fotoğraf istenmektedir. Bu fotoğrafların da biometrik özelliğe sahip olması gerekmektedir. Bunun için istenen fotoğraflarda beyaz arka fon kullanılmalı ve aksesuar kullanımı yapılmamalıdır. Bu şartların tamamlanması halinde fotoğraf, biometrik olma özelliğine sahip olacaktır. Ayrıca ilgili kuruma teslim edilecek olan fotoğrafların boyutlarının da 3.5 cm x 4.5 cm olması gerekmektedir. Daha farklı ebatlarda olan fotoğraflar Danimarka turistik vize başvurularını olumsuz yönde etkilemektedir.

-Finansal Durum Belgeleri

Finansal durumu gösterme özelliğine sahip olan belgelerden ilki maaş bordrosudur. Danimarka Konsolosluğu, yapılan vize başvurularında Bordo pasaportlu kişilerden son 4 aya ait olan maaş bordrolarını istemektedir. Bu nedenle başvuruda kullanılacak olan evrakları tamamlamak için bordroların da alınması ve çalışılan kurum yetkilisi tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir.

Finansal durumun anlaşılabilmesini sağlayan bir diğer belge de Banka Hesap Özeti’dir. Bahsi geçen evrak, son 3 ayı kapsamalıdır. Ayrıca banka tarafından da imzalanmalıdır. İmza atan bankanın da İmza Sirküleri Danimarka Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Son olarak da Danimarka turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin banka hesaplarında minimum 3.000 TL tutarında para olması gerekmektedir. Bu miktar yalnızca 1 haftalık konaklama için geçerlidir. Süre arttıkça, hesapta bulunması gereken bakiye de doğru orantılı olarak artış göstermektedir.

– Çalışma Durumu ile İlgili Belgeler

Kişi, Danimarka vizesi için yapmış olduğu başvuruda işi ile ilgili belgeleri de temin etmek ile yükümlüdür. Bu nedenle şirkete ait olan Faaliyet Belgesi, şirketin Vergi Levhası ve şirketin Ticaret Sicil Gazetesi Danimarka Konsolosluğu tarafından istisnasız olarak istenmektedir. Son olarak da şirketin İmza Sirküleri’ne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tür belgelerin tamamının eksiksiz ve imzalı, kaşeli olması gerekmektedir. Ayrıca ilgili kurum tarafından da izin belgesinin alınmış olması gerekmektedir. İzin belgesinin içerisinde şirket yetkilisinin bilgileri, seyahat edecek olan kişinin bilgileri ve izin verilen seyahat tarihleri yer almalıdır. Bu belgelerin tamamlanması halinde çalışma durumuna ilişkin olan belgelerde herhangi bir problem meydana gelmemektedir.

– Diğer Evraklar

Danimarka’ya giriş yapabilmek için gerçekleştirilen Danimarka turistik vize başvurularında, başvuru sahiplerinin SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi alması gerekmektedir. Bu belgeler de yine aynı şekilde ilgili kuruma imzalatılmalıdır. Ek olarak da Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Adli Sicil Kaydı temin edilmelidir. Nüfus Kayıt Örneği Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile alınabilmektedir. Adli Sicil Kaydı’nın da savcılık vasıtası ile alınması gerekmektedir. Ayrıca belge içerisinde de ‘Adlı sicil kaydı yoktur’ şeklinde bir ibare bulunması gerekmektedir.

Tüm belgelerin eksiksiz olarak temin edilmesi gerekmektedir. Hazırlanan belgelerin yazılı olanlarının tamamının İngilizce olması şarttır. İngilizce bilmeyen kişiler, yeminli bir tercümandan yardım alabilmektedirler. Fakat tercüman aracılığı ile yapılan çevirilerde, tercümanın adı, soyadı ve imzasının bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde Danimarka Konsolosluğu tarafından çevirisi yapılan evraklar kabul edilmemektedir. Bu nedenle her belgenin belirtildiği şekilde özenle ve en doğru şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Danimarka Turistik Vize Ücretleri

Danimarka’ya giriş yapabilmek için alınan vizelerin ücretleri birbirinden farklı sebeplere göre değişebilmektedir. Bu değişimin en büyük sebebi, vizelerin tipidir. Kısa süreli vizelerin ücretleri daha düşükken, uzun süreli vizelerin ücretleri daha yüksektir. Bu tür değişimler hakkında detaylı bilgi alabilmek için Danimarka Konsolosluğu’nun orijinal web sitesi incelenebileceği gibi, danışmanlık hizmeti veren vize kurumları ile irtibata geçilebilmektedir. Bu sayede vize ücretleri net olarak öğrenilebilmektedir.

Vize ücretlerinin büyük değişimler göstermesinin bir diğer sebebi, başvuruların reddedilmesidir. Yapılan Danimarka turistik vize başvurusu bazı sebeplere bağlı olarak reddedilebilmektedir. Başvuruların iptal edilmesi halinde de yatırılan vize ücreti başvuru sahiplerine iade edilmemektedir. Kişi eğer Danimarka’ya gitmek için tekrardan bir başvuru oluşturur ise, yeniden vize ücreti ödemek zorundadır. Bu tür durumlarda kişi fazladan ücret ödemektedir. Bu nedenle fazladan ücret ödememek adına Danimarka Konsolosluğu tarafından istenen belgelerin belirtildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Danimarka Turistik Vize S.S.S

Danimarka’yı ziyaret etmek için vizeye ihtiyacınız var mı?

Danimarka Schengen vize bölgesi ülkesidir, kısa süreli Schengen vizeleri yetkili vize başvuru merkezlerinden alınabilir. Bordo pasaport sahibi kişiler Danimarka seyahatleri için vize almalıdır.

Danimarka vizesi almak kolay mı?

Danimarka Turist Vizeleri ve İzinleri

Danimarka’da kısa süreli Turist vizesine başvurmak, diğer ülkelere kıyasla nispeten hızlı ve kolay bir süreçtir. Bununla birlikte, başvuru sahiplerinin hala uzun bir gereksinimler listesini karşılaması gerekiyor ve gerekli vize belgeleriyle yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapması gerekiyor.

Danimarka Turistik Vize Ücreti Nedir?

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Danimarka Vize Ücretleri

 Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
 Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

Danimarka Ankara Büyükelçilik sitesi

Danimarka vize ücretleri