Danimarka Vizesi Online Başvuru

danimarka vizesi online başvuru

Danimarka Vizesi Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Danimarka vizesi online başvuru işlemleri Danimarka Konsolosluğu tarafından akredite edilen biyometrik veri (parmak izi kaydı) ibrazı ve vize evrak teslimi yapılan başvuru merkezlerinin web sitelerinden yapılmaktadır.

Danimarka vizesi online başvuru işlemleri randevu alma ve vize sonucu takibiyle sınırlıdır. Vize başvuru sahipleri Danimarka vizesi online başvuru formuna pasaport üstünde yer alan kimlik bilgilerini girerek randevu tarihi alabilmektedirler. Online başvuru işlemi online Schengen vizesi formu doldurma işlemini içermemektedir. Schengen vize başvuru formu bilgisayarda veya çıktısı alınarak elde doldurulmalı ve mutlaka ilgili kutuların ıslak imzalı olması gerekmektedir. Online randevu alımı sırasında da elektronik imza kullanılmamaktadır. Online randevu alınmadan yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Danimarka vizesi online başvuru işlemlerinde Türkçe ve İngilizce başvuru seçenekleri vardır. Schengen vize başvuru formu ise İngilizce veya Fransızca doldurulabilmektedir. Burada önemle belirtmek gerekir ki online başvuru, online şekilde başvuru formu doldurulduğu anlamına gelmemektedir. Online randevu alındıktan sonra Danimarka vizesi için kişinin durumuna uygun evrakları hazırlaması ve parmak izi kaydı vermek üzere randevu aldığı başvuru merkezine gitmelidir. Online başvuru formunda başvuru yapılacak vize başvuru merkezinin seçilmesi gerekmektedir. Ancak başvuru merkezinin sizin ikametinizin kayıtlı olduğu ile uygunluğunu kontrol ederek başvuru yapmanız tavsiye olunur.

Danimarka vize başvurusunda vize türünün doğru belirlenmesi gerekmektedir. Hazırlayacağınız belgeler seçtiğiniz vize türüne uygun olmalıdır. Örneğin turistik vize seçeneği seçerek davetiye ile başvuru yaptığınız takdirde ret alma olasılığınız yüksektir. İlk sayfada yer alan vize türü ve başvuru merkezi seçeneklerinden sonra gelen sayfada pasaport bilgilerinin girilmesi talep edilir. Bilgilerin pasaportta yazıldığı şekilde girilmesi gerekmektedir.

İletişim bilgisi olarak vereceğiniz e-mail adresinizi güncel olmasına dikkat ediniz. Eksik evrak veya konsolosluk mülakatı gibi durumlarda Konsolosluk sizi telefonla arayabileceği gibi e-mail yoluyla da bildirimde bulunmayı tercih edebilir.

Online randevu alındıktan sonra sistem size bir referans numarası verecektir. Eğer sonradan randevu iptali gibi bir durum olursa bu referans numarasını kullanarak randevuyu iptal edebilir, yeni bir randevu tarihi belirleyebilirsiniz. İşlemi tamamladıktan sonra sayfanın çıktısını almayı unutmayınız.

Danimarka Vizesi Kaç Günde Çıkar

danimarka vizesi kaç günde çıkar

Danimarka Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Danimarka vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı normal şartlarda 7 ila 15 iş günüdür. Ortalama olarak Danimarka Konsolosluğunun belirlediği bu süre Konsolosluğun çalışma temposuna göre veya dosya değerlendirme uzunluğuna göre uzayabilmektedir. Danimarka vize işlemlerinde acil veya ekspres başvuru mevcut değildir. Ancak Danimarka vizesinin hızlı almak adına yapabileceğiniz tek şey evraklarınızı usullere göre doğru şekilde hazırlamakla mümkün olabilir.

Danimarka vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklar yetkili acenteler aracılığı ile kabul edilip konsolosluğun onayına sunulur. Danimarka vize başvurusu için işlemler seyahatten 3 ay öncesinden başlatılabilmektedir. Danimarka seyahatinize en az 15 gün kala başvuruda yapabilirsiniz ancak bu durumda vizenin seyahat tarihine yetişmeme riskini almış olursunuz.

Eksiksiz ve tam evraklarla yapacağınız Danimarka vize başvurusu randevu tarihinden sonra en geç 15 iş günü içinde sonuçlanabilmektedir. Ancak Danimarka vizesi kaç günde çıkar sorusunun asıl cevabı Danimarka Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir. Danimarka Konsolosluğu başvuru sahibini mülakata davet etme hakkını saklı tutar. Noksan evrak, mülakat isteği gibi durumların yanında resmi tatiller vize çıkış süresini uzatabilen nedenlerdir. Bu nedenle vize başvurusunun, Danimarka vize randevu tarihi, seyahatinizin tarihi ve evrakların güncelliği gibi unsurlara bağlı olduğunu unutmayınız.

Danimarka vize başvuru formunun Danimarka vize başvurularında doldurulması zorunludur. Schengen vize başvuru formu formatındaki bu form Türkçe veya İngilizce doldurulabilmektedir. Ancak prosedürlerde değişiklik olabileceğinden form doldurma şartları hakkında bilginin seyahatten önce Konsolosluktan veya vize danışmanlık hizmeti veren firmalardan teyit edilmesi gerekir. Danimarka vize başvuru formunda kimlik bilgilerinizin yanında gezinizin amacınıza ve konaklamaya dair bilgiler de yer almaktadır. Danimarka vize başvuru formu ile online başvuru yapılmamaktadır. Form başvuru sahibinin imzasını taşır ve seyahat bilgilerinin doğruluğunu taahhüt eder.

Danimarka vize başvurusunda hazırlanması gereken dilekçe başvuru sahibi tarafında imzalanmalıdır. Bununla birlikte çalışanların çalıştıkları kurumdan alacakları izin yazısının veya Danimarka ticari vize başvurularında alacakları görev yazısının, şirketin antetli kağıdına dilekçe formatında yazılması gerekir. Sponsorla seyahat edecek kişilerin sponsorları seyahat masraflarını karşılayacaklarına dair garantiyi yine sponsorluk dilekçesi yazarak belirtmelidirler. Danimarka vize başvurusunda hazırlanması gereken evraklar ve vize sürecinin yönetimi ciddi bir koordinasyon gerektirmektedir.

Danimarka Vizesi Başvuru Formu

Danimarka Vizesi Başvuru Formu

Danimarka Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Danimarka vize başvuru formu, Danimarka Konsolosluğu tarafından hazırlanan resmi bir belgedir ve Schengen vize koşullarına uygun şekilde oluşturulmuştur.

Danimarka vizesi başvuru formu Danimarka vizesi başvurusunda bulunacak kişiler tarafından eksiksiz doldurulacak olup Danimarka vizesi evrak dosyasında bulundurulması zorunludur. Danimarka Schengen vize başvuru formu olmadan yapılan başvurular Danimarka Konsolosluğu tarafından kabul edilmemekte olup başvurular işleme alınmamaktadır.

Danimarka Schengen vizesi başvurularında, vize başvuru formu büyük bir öneme sahiptir çünkü seyahatinize ve kimliğiniz hakkında tüm bilgiler bu form vasıtası ile iletilmektedir. Danimarka Konsolosluğu ve Danimarka Ankara Büyükelçiliği vize başvuru sahibi hakkında kapsamlı bilgiye bu formdan ulaşabilirsiniz. Diğer başvuru evraklarının kontrolü bu formda verilen bilgilerle karşılaştırılarak değerlendirilir.

Danimarka vize başvuru formunda vereceğinizi pasaport bilgileriniz kimlik bilgilerinizle uyumlu olmalıdır, adınız soyadınız, pasaport numarası gibi bölümler aynen pasaportta yazdığı şekilde yer almalıdır. Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşlarının birinci dereceden yakınları – akrabaları (ebeveyneler, eş ve çocuklar) formun bazı bölümlerini doldurmayabileceklerdir ancak bununla birlikte akrabalığı ispat eden belgelerle 34 ve 35 numaralı bölümleri doldurmaları gerekmektedir.

Danimarka Schengen vize başvuru online olarak temin edilebilmektedir. Formu indirerek elde veya indirmeden bilgisayarda doldurabilirsiniz ve çıktısı alındıktan sonra başvuru evraklarına eklenir. Bununla birlikte online bir form değildir. Eğer ciddi bir yanlışlık yapıldığı düşünülüyorsa başvuru iptal edilip yeni bir başvuru dosyası hazırlanması gerekmektedir. Aynı durum diğer Danimarka vize evraklarınız için de geçerlidir; Danimarka Konsolosluğu veya Danimarka Büyükelçiliği sizden ek belge talep etmeden, başvuru yaptıktan sonra belgede değişiklik yapamaz ve yeni belge sunamazsınız.

Danimarka Schengen vize formunda konaklama bilgileri sunacağınız rezervasyonları bilgileri ile desteklenmelidir. Danimarka vize başvuru formu, Danimarka Konsolosluğundan, Danimarka Konsolosluğu web sitesinden, Danimarka vizesi başvuru işlemleri yürüten danışman firmalardan temin edilebilmektedir. Danimarka vize başvuru formunda vereceğiniz eksiksiz bilgiler, sunacağınız vize belgeleri ile desteklenecek olduğundan seyahatin amacına uygun şekilde doldurulmayan formlar da en az eksik doldurulan veya hatalı doldurulan formlar kadar vize reddine sebebiyet verebilmektedir. Vize kararı sadece Danimarka Konsolosluğunun yetki alanındadır.

Danimarka Vize İşlemleri 2018

Danimarka Vize İşlemleri 2018

Danimarka Vize İşlemleri Hakkında Bilgiler

Danimarka vize işlemleri 2018 başvurusu ile Schengen vizesi alan Bordo pasaport sahibi vatandaşlar Schengen üyesi diğer devletlere de ziyaret yapılabilmektedir. Diğer T.C. pasaportları 180 gün içinde 90 güne kadar vizeden muaf tutulmaktadırlar. Danimarka, Schengen yönetmeliği gereği T.C. Bordo pasaport sahiplerini vize rejimine tabi tutmaktadır. Danimarka vizesi, sahibine 180 günlük sürede en fazla 90 güne kadar serbest dolaşım hakkı vermektedir. Türkiye’de Schengen vize başvuruları konsoloslukları akredite ettiği vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir vize hakkında son karar Danimarka Konsolosluğuna aittir.

Danimarka vize işlemleri 2018 evraklarınız seçtiğiniz vize türü doğrultusunda şekillenir. Dönüş tarihi itibariyle 90 gün geçerli bir pasaportunuzun olmasıdır. Bu şarta uygun bir pasaportunuz varsa mesleğinize/durumunuza uygun evrakları hazırlamaya başlayabilirsiniz. Öğretmenlerin, doktorların, avukatların, SGK’lı çalışanların, ev hanımlarının, devlet memurlarının ve diğer meslek gruplarındaki kişilerin hazırlamaları gereken evraklar birbirinden farklıdır.

Danimarka vize işlemleri kişisel olarak yapılabileceği gibi danışman firmalar aracılığı ve danışmanlığında da yürütülebilmektedir. Başvurular doğrudan Konsolosluğa yapılmamakta olup, Danimarka Konsolosluğunun evrak kabulü ve parmak izi alımı için yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Kişiler kendiler ve danışmanlık hizmeti aldıkları firmalar aracılığı ile evrakları bu başvuru merkezine iletmektedirler.

Danimarka vize işlemlerinde başvuruların değerlendirme süresi ortalama 15 gündür. Seyahat tarihinize en az 15 gün kala başvuru yapabilirsiniz ancak Konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde vize çıkış süresi uzayabilmektedir. Normal şartlarda vize başvurunuzu seyahat tarihinize 3 ay kala yapabilirsiniz. Ek evrak hazırlamanız gereken durumlar ortaya çıkabileceği ve bunun vize çıkış süresini uzatabileceğini göz önünde bulundurarak başvuruların yapılmasını tavsiye ederiz.

Danimarka vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra vize başvuru merkezine teslim etmeniz ve vize randevusu sırasında parmak izi ibrazında bulunmanız gerekecektir. Danimarka vizesi işlemleri, vize randevusunda mülakata içermemektedir ancak konsolosluk istisnai durumlarda başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Böyle durumlarda çıkış süresi 30 günü bulabilmektedir. Bu tarz gecikmeler yaşamamak ve vizenizi sorun yaşamadan almak için eksiksiz evraklarla başvuru yapılmalıdır. Bu anlamda evrakların en güncel halini ve evrak detaylarına ait bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

 

Danimarka Vizesi Randevu

danimarka vizesi randevu

Danimarka Vizesi Randevu İşlemleri Nasıl Başlatılır?

Danimarka vizesi randevu alma işlemi Danimarka Konsolosluğu tarafından akredite edilmiş vize başvuru merkezlerinden internet üzerinden online şekilde alınmaktadır. Danimarka vize işlemlerinde konsoloslukların görev bölge ayrımı olmamasından dolayı ikamet yerine göre başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak başvuruyu yaptığınız ildeki başvuru merkezine evrak teslimi yapılmalı ve parmak izi kaydı aynı merkezde yapılmalıdır.

Online alınan Danimarka vize randevusunda belirtilen saat ve tarihte vize başvuru sahibinin şahsen başvuru merkezine gelmesi gerekmektedir. Tanımlı parmak izi olmayan yolcuların başvuruya şahsen gelmeleri gerekirken, son 2 yıl içinde alınan Schengen vizesinde VIS ibaresi bulunan kişiler istedikleri takdirde başvurularını yetki yazısı verdikleri üçüncü kişi veya kurumlar aracılığı ile yapabilmektedirler. Danimarka Konsolosluğu temsilcilikleri evrakları posta yoluyla kabul etmez ancak akredite vize danışmanlık firmalarının vize başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştıracak yöntemleri mevcuttur. Randevu tarihinde ilgili başvuru merkezinde olmayan başvuru sahiplerinin randevu tarihini erteleme veya değiştirme gibi seçenekleri olmamakla birlikte yeni bir randevu alma işleminin yine online şekilde alınması gerekmektedir.

Danimarka vizesi randevu işlemleri bireysel olarak kabul edilmektedir. Ancak 12 yaşından küçüklerin ebeveynleri ile aynı randevu tarih ve saatinde başvuru yapmalarına izin verilmiştir. Eğer ebeveynlerin ve çocuklarının randevu saatleri birbirinden farklı ise bütün aile aynı randevu saatinde başvuru yapabilirler. Grup başvurusu yapılacaksa gruptaki kişi sayısı kadar randevu alınması gerekmektedir.

Danimarka vize randevusu Danimarka Konsolosluğunda mülakat içermemektedir ancak gerektiği takdirde Danimarka Konsolosluğu vize departmanı başvuru sahibini mülakata çağırma hakkını saklı tutmaktadır.

Danimarka vize işlemleri başvurudan 3 ay önce yapılabilir. Konsolosluğa başvuru yoğunluğu olduğu durumlarda randevular geç tarihe verilebilmekte vizenin çıkışı yoculuk tarihine yetişmeyebileceği durumlardan kaçınmak için randevunun seyahatten 1 ay öncesinde alınması tavsiye olunur. Danimarka vizesinin çıkış süresi 7 ila 10 iş günüdür ve bu süre Danimarka vize randevusunda evrakları teslim ettiğiniz ve parmak izi kaydınızı yaptırdığınız tarihten itibaren geçerlidir.

Danimarka Vize prosedürlerinde güncellemeler olabileceğinden buradaki bilgilerin başvurudan önce ilgili kurumlardan teyit edilmesi tavsiye edilmektedir.

Danimarka vize başvuru işlemlerini değerlendiren tek kuruluş Danimarka Konsolosluğudur.

Danimarka Vize Ücreti 2018

Danimarka Vize Ücreti 2018

Danimarka Vize Harç Ücretleri

Danimarka vize ücreti 2018 yılında Danimarka Konsolosluğu tarafından akredite edilen vize başvuru merkezi ücreti, Konsolosluk harcı ve işlemlerini danışman firmalar aracılığı yapan kişiler için danışman firma hizmet ücretlerini içerir. Vize başvuru merkezi konsolosluk adına konsolosluk vize harcı bedelini tahsil etmektedir. Başvurular ve parmak izi verme işlemi vize başvuru merkezinde gerçekleşir.

Danimarka vizesi ücreti vize türüne ve talep edilen vize türünün uzunluğuna göre farklılık gösterir. Schengen vize harç bedeli 60 Euro olarak belirlenmiştir. Danimarka vize ücreti 2018 yılı itibariyle başvuru sahibinin yaşına göre de değişiklik gösterebilir. 6-11 yaş arası için 35 Euro, 6 yaşından küçükler için konsolosluk harç ücreti alınmaz. Ancak vize başvuru merkezi ücreti tahsil edilmektedir. Başvuru merkezi ek hizmetleri şunlardır: VIP servis, erken saat başvurusu, fotokopi ücretleri, başvuru formu doldurma, kurye servisi, İstanbul içinde mobil biyometri hizmeti. Vize reddi durumunda konsolosluk harç, başvuru merkezi ve danışman firma hizmet bedellerinin geri ödemesi yapılmamaktadır.

Başvuru merkezleri ayrıca öncelikli başvuru, ekspres başvuru, Schengen vize formu doldurma, kargo hizmeti, biyometrik fotoğraf çekimi gibi ek hizmetler sunmaktadır. Bunlar vize ücretlerine başvuru sahibinin onayı ile dahil edilmekte olup ekstra hizmet bedellerini içermektedir. Danimarka vize ücreti 2018 yılında Euro karşılığında TL olarak nakit kabul edilmektedir. Danimarka Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen başvuru merkezinde fotokopi, kargo, bilgisayar çıktısı gibi hizmetler için ek hizmet bedelleri alınmaktadır. Danimarka Schengen vize başvuruları doğrudan konsolosluğa yapılamamaktadır.

İşlemlerini kurumsal vize danışmanlık hizmeti alarak gerçekleştirmek isteyen kişilerden, seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonu, randevu alımı, başvuru formu doldurma, dilekçe hazırlama, evrak takibi gibi işlemleri için hizmet bedelleri tahsil edilmektedir. Daha önce Danimarka’dan Schengen vizesi almış olan kişiler parmak izi verme işlemi için randevuya gelmeden işlemlerini aracı firmalar sayesinde yapabilmektedirler.

Danimarka vizesinin sonucuna, süresine ve ülkeye giriş sayısına karar veren yetkili tek kuruluşu Danimarka Konsolosluğudur. Başvuru merkezinde yapılan bütün işlemler konsolosluk adına yapılmaktadır ancak Danimarka Konsolosluğu dışında hiçbir kurumun vize sonucu hakkında açıklama yetkisi bulunmamaktadır.

Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Danimarka vizesi için gerekli evraklar vize başvurusu yapacak kişinin seyahatinin amacını ve başvuru sahibinin ülkeye geri dönüşünü gerektiren bağların sağlamlığını kanıtlayan belgeler olup bu evraklar banka hesap dökümleri, tapu ve araç ruhsatı gibi maddi durumu destekleyen belgelerle birlikte ibraz edilmelidirler.

Vize başvuru sahipleri Schengen vizesi başvurularında evrak listesini yukarıda belirtilen öncelikler doğrultusunda hazırlamalıdırlar. Mesleğiniz veya sosyal durumunuza göre uygun vize türünün gerektirdiği evraklar hazırlanmalıdır.

Danimarka vizesi için gerekli evraklar vize türüne göre değişmekle birlikte her başvuru sahibinden talep edilen ortak evraklar söz konusudur. Seyahat sonrası geçerliliği 6 ay olan pasaport, yeni biyometrik resim, şirket veya kurumdan alınan evraklar, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, Schengen vize başvuru formu, finansal durumu gösteren banka dokümanları, taşınmaz mal bildirimleri bu ortak evraklar arasındadır. Ancak duruma göre değişen evraklar da söz konusudur. Örneğin emeklilerden emeklilik kartı, ev hanımı ve öğrencilerden sponsor evrakları, öğrencilerden öğrenci belgesi, Danimarka ticari vize başvurularında ticari davetiye, özel ziyaret durumunda Danimarka’daki yakınlardan davetiye formu gibi evrakla kişinin durumuna özel belgelerdir.

Danimarka vize evrakları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. 3,5×4,5 ebatlarındaki biyometrik fotoğrafın daha önceki Schengen başvurularında kullanılmamış olması, vize talebi için Danimarka Konsolosluğuna yazılan dilekçenin seyahat detaylarını seyahat amacına uygun şekilde içermesi, pasaportun son 10 yıl içinde çıkarılmış olması, otel ve uçak rezervasyonlarının randevu tarihi itibariyle geçerli olması gibi hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Danimarka vizesi evrakları arasında önemle bir yere sahip olan Schengen vize başvuru formu her vize başvurusunda doldurulmalıdır. Schengen başvuru formu Danimarka Konsolosluğunun vize başvuru sahibinin seyahatine dair detayları öğrenmek amacıyla talep edilmektedir. Formdaki ilgili kutuların başvuru sahibi tarafından doldurulması gerekmektedir. Form online ortamda veya el yazısı ile doldurulmalıdır ancak her koşulda çıktısının alınıp başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Vize için gerekli evraklar Danimarka Konsolosluğunun akredite başvuru merkezinde gerçekleşen vize randevusunda ibraz edilir. Danimarka Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir. Mülakat talebi vize reddi anlamına gelmemektedir. Ayrıca böyle bir durumda konsolosluk ek evraklar da talep edebilmektedir. Vize sürecinde sorun yaşamamak için eksiksiz evraklarla ve gerçeği yansıtan bilgilerle başvuru yapmak uygun kabul edilir.